pytanie zadane 10 października 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 10 października 2019 przez użytkownika

Choć dni tygodnia jest tylko siedem, to małe dzieci mogą mieć problem z zapamiętaniem nazw dni i co więcej ich odpowiedniej kolejności. Dlatego też poniżej przedstawię kilka moich sprawdzonych sposobów na naukę dni tygodnia i mam nadzieję, że choć trochę pomogę. 

1. Pierwsza litera. 
Możemy podkreślić, zwiększyć, napisać innym kolorem pierwszą literę nazwy dnia tygodnia, by to stało się dla dziecka podpowiedzią do nazwy dnia tygodnia. Na podstawie pierwszych liter możemy też ułożyć historyjkę np. Pani Wanda Śle Czyste Ptaki Sąsiadce Ninie. Im bardziej abstrakcyjna tym lepiej. Pamiętajcie, by używać kolorów, każda litera, każdy dzień tygodnia niech będzie napisany w innym kolorze. 

2. Planer, terminarz
Stwórzcie planer lub terminarz tygodniowy, w którym zapiszecie co w danym dniu robicie, jakie dziecko ma zajęcia w przedszkolu lub dodatkowe zajęcia po szkole. Z malutkimi dziećmi możecie stworzyć menu śniadaniowe, gdzie na każdy dzień tygodnia narysujecie co robicie na śniadanie np. w poniedziałki jemy owsiankę, we wtorki jajecznicę, w środy płatki z mlekiem itd. Wówczas dziecko lepiej zapamięta co w jakim dniu ma, co będzie jadło, a i dni tygodnia samoczynnie się utrwalą. Pamiętajcie, by używać kolorów, każda litera, każdy dzień tygodnia niech będzie napisany w innym kolorze. 

tygodniowy planer

3. Piosenka lub wierszyk
Możecie samodzielnie stworzyć piosenkę lub wierszyk dotyczący dni tygodnia. Jeśli nie macie na to czasu, chęci lub nie jesteście tacy kreatywni, to zajrzyjcie do internetu, gdzie na pewno coś znajdziecie. Ja podam poniżej przykładową piosenkę z nawami dni tygodnia:

4. Gry i aplikacje
Tego rodzaju rzeczy jest obecnie mnóstwo. Kup dziecku grę z nazwami dni tygodnia, ściągnij aplikację, zagraj w grę edukacyjną skierowaną na naukę właśnie dni tygodnia. Niech dziecko poprzez zabawę się uczy. 

5. Kalendarz
Zainwestuj nie duże pieniądze w kalendarz z codziennie odrywanymi kartkami. Niech dziecko codziennie rano odrywa jedną kartkę z minionym dniem i mówi jaki dzień minął, jaki jest dziś, jaki będzie jutro. Dodatkowo w kalendarzu możesz razem z dzieckiem, bądź samo dziecko (jeśli umie pisać), napisać lub zaznaczyć w jaki dzień roku będzie miało swoje urodziny, kiedy będą urodziny najbliższych. Przy okazji można wytłumaczyć dziecku, że dni zaznaczone w kalendarzu na czerwono to niedziele. 

kalendarz z odrywanymi kartkami

...