pytanie zadane 8 października 2019 w Eksperymentarium przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 8 października 2019 przez użytkownika

Naczynia połączone to naczynia, które zawierają taką samą ilość wody, taki sam poziom wody w sobie. Naczynia mogą być połączone ze sobą:

- pierwotnie, gdy np. mamy rurkę szklaną w kształcie litery U i wlewając wodę do jednego otworu, automatycznie napełnia się też drugi otwór,

- wtórnie, gdy np. dwie szklanki łączymy ze sobą wężykiem, słomką czy papierowym ręcznikiem, po którym leci woda i z jednego naczynia dostaje się do drugiego. 

Doświadczenie naczyń połączonych można zaobserwować na zajęciach fizyki w szkole, w konstrukcji poziomicy rurkowej czy wieży ciśnień, ale można je zrobić również samodzielnie w domu. Co ciekawe, warto pokazać taki eksperyment dzieciom, gdyż na pewno same będą chciały go zrobić i zainteresować się takimi zjawiskami. By uzyskać efekt naczyń połączonych wystarczy przygotować dwie szklanki i słomkę. Do jednej z nich wlewamy wodę, druga zostaje pusta. 

szklanki z wodą i słomka

Słomkę ucinamy tak jak na poniższym zdjęciu.

przecięta slomka

Teraz krótszy odcinek słomki umieszczamy w szklance z wodą, tak by się ona napełniła nią. 

słomka pływa w wodzie

Szybkim ruchem odwracamy słomkę, tak by każdy z jej końców znajdował się w szklance. Jeden koniec w szklance z wodą, drugi w szklance pustej. 

słomka przelewa wodę naczynia połączone

Teraz możemy zaobserwować jak woda przelewa się za pomocą słomki z jednej szklanki do drugiej. Naczynia łączą się dzięki słomce i wodzie. Cały eksperyment do obejrzenia również w filmiku niżej. 

woda leci przez słomkę

Film z eksperymentu:

...