pytanie zadane 24 września 2019 w Różne przez użytkownika
Od czego zacząć? Co powinno zawierać wypracowanie?

1 odpowiedź

odpowiedź 24 września 2019 przez użytkownika

Szkoła zaczęła się już na dobre i choć teraz jeszcze niewiele jest do odrabiania, to z czasem materiału na pewno przybędzie. Wśród klasówek, sprawdzianów, nauki słówek znajdą się też wypracowania. I tu z przychodzę z pomocą ja i chcę Wam pokazać na co zwrócić uwagę pisząc wypracowania. Będzie to swoista baza wyjściowa do każdego wypracowania. Na jej podstawie będziecie wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy pisaniu tego typu pisemnych wypowiedzi. Plan pomoże Wam też zaoszczędzić czas na pisaniu, ponieważ będziecie wiedzieć na czym się skupić, na co zwrócić uwagę pisząc wypracowania. Tak więc zaczynamy.

wypracowanie

Podczas pisania wypracowania ważnych jest kilka elementów. Oto one:

1. Trzeba dokładnie, spokojnie przemyśleć temat wypracowania i zastanowić się, nad tym czy dobrze go rozumiemy. 

2. Wypracowanie może mieć różne formy np.:
- streszczenie,
- charakterystyka,
- opis,
- opowiadanie,
- sprawozdanie,
- rozprawka,
- list

Trzeba więc ustalić odpowiednią dla siebie formę pracy (jeśli nie jest podana przez nauczyciela).

3. Gromadzimy materiał, ale pamiętając cały czas, by odpowiadał on wybranemu tematowi wypracowania. Materiał możemy gromadzić na dwa sposoby:

a) w głowie - gdzie w myślach ustalamy, układamy sobie o czym będziemy pisać,

b) na papierze - zbieramy notatki, zapisujemy na karteczkach wszystkie ważne informacje dotyczące tematu pracy, cytaty, pojedyncze wyrazy czy skróty zdań. 

4. Ustalamy kolejność omawiania najistotniejszych spraw, czyli układamy plan wypracowania. Może on mieć również dwie metody:

a) ramowy - w którym zawrzemy najważniejsze sprawy i będziemy posługiwać się punktami,

b) szczegółowy - w którym główne zdarzenia wypunktujemy, a szczegółowe zdarzenia wypiszemy w podpunktach.

Trzeba wiedzieć, aby punkty się nie powtarzały, nie krzyżowały, ani nie zachodziły tematycznie na siebie.

5. Następnie rozwijamy poszczególne punkty planu, czyli przechodzimy do właściwego pisania. Pomóc nam mogą w tym np. słowniki z wyrazami bliskoznacznymi lub samodzielne gromadzenie takich właśnie wyrazów, po to by dane słowo nie powtarzało się zbyt często. Wypracowanie musimy napisać jak najtrafniej na podany temat. 

6. Najlepiej jest najpierw napisać wypracowanie na brudno. Potem sprawdzamy całość pracy i jeśli coś nowego nam się nasunie, zawsze możemy to dopisać lub przeciwnie, zmazać jeśli coś będziemy usuwać czy zmieniać. Potem znów czytamy całość, by sprawdzić czy teraz nasza praca wygląda tak jak powinna wyglądać. Sprawdźmy też błędy ortograficzne i interpunkcyjne. 

7. Na koniec przepisujemy wypracowanie na czysto, pamiętając o uwzględnionych poprawkach, uzupełnieniach itp. 

Jeśli tak będziemy podchodzić do pisania wszelkiego typu wypracowań i zrobimy sobie właśnie taką bazę, taki plan działania, to wówczas pisanie kolejnych prac pisemnych będzie szlo nam szybciej, a my dojdziemy w końcu do perfekcji w pisaniu opowiadań, opisów czy charakterystyki. 

...