pytanie zadane 20 września 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 20 września 2019 przez użytkownika

Tak. Skrzyp polny można pić, tak samo jak herbatę. Można kupić gotowy skrzyp polny w torebkach lub zebrać własny skrzyp polny, z którego następnie robi się napar. Herbatka ze skrzypu polnego działa na drogi oddechowe, moczowe, wspomaga pracę układu pokarmowego, działa przeciwbakteryjnie oraz regenerująco. Poza tym posiada w swoim składzie sole mineralne, potas i krzem (dzięki niemu słyszymy charakterystyczne skrzypnięcia i też od tego pochodzi pierwszy człon jego nazwy). 

Skrzyp, stosowany wewnętrznie lub zewnętrznie, działa też na włosy paznokcie i skórę, sprawiając, że stają się one mocniejsze. Wygląda on tak:

skrzyp polny wygląd

Skrzyp polny jak sama nazwa wskazuje rośnie na polach, ale też dzikich łąkach, lasach czy ogródkach. Rośnie na terenie całego naszego kraju. Jeśli chcemy zbierać własny skrzyp polny, musimy wiedzieć kiedy to robić. 

Skrzyp polny posiada dwa rodzaje pędów:

- zarodnikowe - pojawiające się wczesną wiosną, które po wydaniu zarodników obumierają,

- asymilacyjne - pojawiające się później w maju, są to pędy "liściowe", które są rozgałęzione i mogą osiągać wysokość nawet 50 cm. 

Do suszenia skrzypu polnego, zawsze zbiera się pędy asymilacyjne, czyli najlepszym miesiącem na zbiór skrzypu polnego jest maj

zbiór skrzypu polnego

Po zebraniu można związać skrzyp w pęczki i powiesić je do góry nogami w przewiewnym i suchym miejscu, by wyschły. Można też obrać wszystkie "igiełki", rozłożyć je na tkaninie i wysuszyć jak inne zioła np. miętę. Po wysuszeniu przekładamy skrzyp polny do pudełka.

ususzony skrzyp polny w pudełku

Robiąc napar, herbatkę ze skrzypu polnego, warto pamiętać, by po włożeniu igiełek do kubka, zalać je wrzącą wodą i parzyć. Można też włożyć je na sitko i dopiero zalać wodą. 

herbatka ze skrzypu polnego zbieranego własnoręcznie

komentarz 20 września 2019 przez użytkownika anonimowy

Ostatnio kupiłem sobie suplement z ostropestem i właśnie skrzypem polnym. Pisali w ulotce że pomaga on chronić wątrobę przez szkodliwymi substancjami i wspomaga funkcje wydalnicze nerek. Więc wygląda na to, że zioło jest bardzo pożyteczne.

...