pytanie zadane 14 września 2019 w Zdrowie i uroda przez użytkownika
Do jakiej cery jaki puder stosować?

1 odpowiedź

odpowiedź 14 września 2019 przez użytkownika

Puder do twarzy jest nieodłącznym elementem makijażu większości kobiet w każdym wieku. Zazwyczaj kładzie się go na podkład lub fluid, choć są też tzw. pudry myjące. W skład pudru wchodzą przeważnie drobne pigmenty i składniki matujące. Puder nakłada się za pomocą pędzla i rozprowadza równomiernie na twarzy, szyi i dekolcie. 

Wśród rodzajów pudrów do twarzy możemy wyróżnić:

1. Pudry sypkie
    Lekkie, które nie tworzą grubej warstwy. Nakłada się grubym pędzlem.

2. Pudry prasowane
    Bardziej widoczne na skórze. Nakłada się je pędzlem, ale można też gąbeczką.

puder prasowany

3. Pudry kompaktowe
    bardzo dobrze kryją niedoskonałości cery i mogą być używane zamiast podkładu.                Można nakładać je na dwa sposoby: na sucho - kładzie się je pędzlem lub na mokro -          kładzie się je zwilżoną gąbeczką.

Pudry nie bez znaczenia mają różne rodzaje. Nie każdy z nich bowiem nadaję się do każdego rodzaju cery. I tak jeśli mamy:

a) cerę suchą stosujmy prasowany, lekki puder rozświetlający, którego nakładamy cienka warstwę, gdyż grubsza warstwa może powodować przesuszanie się skóry. Używanie takiego pudru sprawia, że cera stanie się gładsza, delikatniejsza i z połyskiem. 

b) cerę tłustą stosujmy prasowany puder ze składnikami matującymi. Do tego rodzaju cery nie nadaje się puder rozświetlający lub z opalizującymi drobinkami. Taki puder prasowany sprawi, że nie będzie on zatykał porów, a skóra będzie matowa.

c) cerę z niedoskonałościami stosujmy kompaktowe pudry, które silnie ukryją mankamenty naszej cery. Trzeba nakładać ich tylko trochę, gdyż bardzo je potem widać. Na pewno nie sprawdzą się tu pudry opalizujące czy rozświetlające. 

d) chcemy ukryć pory stosujmy sypkie pudry, gdyż tylko takie nie będą zalegać w nich. Nakładamy go bardzo niewiele, by warstwa jego nie była widoczna. Takie puder sprawi, że cera się wygładzi, pory zostaną zamaskowane, a wykończenie matowe będzie długotrwałym efektem. 

...