pytanie zadane 11 września 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 11 września 2019 przez użytkownika

Powszechnie mówi się, że myszy ser uwielbiają. Widać to chociażby w wielu bajkach czy książeczkach dla dzieci. Myszy jedzą ser, a same zjadane są przez polujące na nie koty. Czy jednak rzeczywiście myszy tak bardzo lubią serek? 

Przekonanie, że myszy lubią ser wzięło się prawdopodobnie stąd, że niegdyś serów nie przechowywano szczelnie w naczyniach, więc głodne myszy, które od wielu dni nie jadły, pożywiały się chociażby takim serem, wygryzając w nim dziury. 

pułapka na myszy z serem

Odpowiedzi na to pytanie szukał niejaki David Holmes - doktor z Uniwersytetu w Manchester. Zaobserwował on, że myszy wcale nie przyciąga zapach sera, a wręcz odpycha. Dzieje się tak, ponieważ w naturalnym środowisku myszy (pola, łąki) nie znalazłyby sera. Znacznie bardziej od niego wolą więc np. płatki śniadaniowe, orzeszki, nasiona, suszone owoce, makaron czy nawet winogrona. Jeżeli mysz będzie miała wybór to na pewno nie wybierze sera, a coś innego. Ser oczywiście zje, ale tylko w ostateczności, gdy nie będzie miała już nic innego do jedzenia. 

Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt zaleca, aby myszom podawać pokarm bogaty w błonnik, którego nie znajdziemy w serze. Co więcej ser typu Vieux-Boulogne, najbardziej śmierdzący ser świata, działa na myszy odstraszająco. 

komentarz 15 listopada 2020 przez użytkownika Gość
Moja myszka ktora chodowalem w akwarium bardzo lubila.jesc ser. Wiec tak.
...