pytanie zadane 7 września 2019 w Gry przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 września 2019 przez użytkownika

Warcaby to rodzinna gra, w którą mogą grać już najmłodsze dzieci, nawet 4-,5-letnie. Zasady gry są proste, więc myślę, że wystarczy kilka zagranych rund, by takie dziecko wiedziało już samo o co w tej grze chodzi i jak grać. 

W zestawie gry warcaby znajdują się:
- plansza z szachownicą mająca 8x8 pól,
- pionki - 12 białych i 12 czarnych.

Do gry potrzeba dwóch graczy, którzy siedzą naprzeciwko siebie. Jeden z nich ma białe pionki, a drugi czarne. 

Jak ustawić pionki do gry w warcaby? 
Pionki ustawia się na ciemniejszych polach szachownicy w trzech rzędach. Na środku planszy zostaną wówczas dwa rzędy pustych pól. 

ustawienie pionków w grze warcaby

Zasady gry w warcaby
- Grę zaczyna gracz, który ma białe pionki. 
- Pionki przesuwa się do przodu ukośnie tylko o jedno pole
- Pionki przeciwnika zbija się wtedy, gdy na polu sąsiadującym z naszym polem znajduje się pionek przeciwnika, a pole za jego pionkiem jest wolne. Wtedy przeskakujemy nad nim swoim pionkiem i stajemy na pustym polu za pionkiem przeciwnika. Wtedy pionek przeciwnika jest zbity i musimy go zdjąć z planszy. W taki sposób można też zbić następny pionek przeciwnika, jeśli pole za nim jest wolne. Nigdy nie wolno przeskakiwać własnych pionków. 
- Zbijać można do przodu i do tyłu ukośnie. 

gra w warcaby


- Docierając do linii podstawowej przeciwnika, czyli pierwszej dolnej jego linii, na której miał ustawione pionki, nasz pionek staje się "damą" i wówczas odwracamy nasz pionek do góry nogami. 
- "Dama" przesuwa się o tyle pól ile chce, zarówno do przodu jak i do tyłu, ale zawsze ukośnie. 
- "Dama" również zbija pionki napotkane na jej drodze. Może także zostać zbita jak wszystkie inne pionki. 

Celem gry w warcaby jest zbicie wszystkich pionków przeciwnika lub zablokowanie ich tak, by nie miały żadnego ruchu. 

Na planszy do gry w warcaby można też grać w różne inne gry. Jedną z wersji jest gra w:

1. Antywarcaby, czyli odwrócone warcaby
Ustawienie i zasady gry są takie same jak w przypadku gry w zwykłe warcaby. Natomiast za cel postawione jest pozbycie się wszystkich swoich pionków, czyli, że wygrywa ten gracz, który jako pierwszy pozbędzie się swoich pionków (przez przeciwnika). 


2. Wilk i owce
Gra dwóch graczy. Jeden z nich ma tylko jeden czarny pionek - Wilk, a drugi ma 4 białe pionki - Owce. Gra się tylko na czarnych polach.

Ustawienie pionków
Ustawiamy pionki na dowolnych czarnych/ciemniejszych polach.

gra wilk i owce na planszy do warcab

Zasady gry
Owce, czyli białe pionki poruszają się po planszy ukośnie o jedno pole do przodu i próbują osaczyć wilka, by nie mógł się poruszyć. Wilk, czyli czarny pionek próbuje przed nimi uciec poruszając się ukośnie o jedno pole, ale zarówno do przodu, jak i do tyłu. Wilk może próbować przełamać łańcuch owiec i uciec. Wówczas wygra grę, bo owce nie mogą ruszać się do tyłu za nim.

gra w wilka i owce na szachownicy


3. Blokada
Gra dla dwóch graczy. Gra się wszystkimi pionkami, które ustawia się tak samo jak w warcabach. 

Pionki poruszają się o jedno pole ukośnie, zarówno do przodu, jak i do tyłu. Pionków przeciwnika nie zbija się, ale właśnie bierze do niewoli - blokuje, ta by nie miał on łączności z innymi swoimi pionkami i nie miał możliwości żadnego ruchu. Widać to na poniższym zdjęciu. 

blokada na planszy do warcabów

Pionek czarny jest otoczony przez białe pionki. Nie może się ruszyć i też nie ma kontaktu z innymi swoimi pionkami. 

warcaby - gra blokada

Pionek, który został otoczony zabiera się z planszy i przegrywa ten, który straci pierwszy wszystkie swoje pionki. Za cel gry stawia się wzięcie do niewoli, czyli zablokowanie wszystkich pionków przeciwnika

Jeśli chodzi o gry z podobną planszą i czarno białymi pionkami, to istnieje bardziej skomplikowana gra o nazwie GO, która pochodzi z Chin.

...