pytanie zadane 5 września 2019 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 6 września 2019 przez użytkownika

Kamień węgielny często określa się też mianem kamienia węgłowego i jest to pierwszy kamień położony w miejscu rozpoczynającej się budowy. Osoby reprezentujące daną instytucję zakopują kamień węgielny pod budowę np. sklepu, bloku, szpitala czy innych instytucji. 

Czym właściwie jest kamień węgielny? Czemu służy? Co się w nim znajduje, czy z czego się on składa? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Kiedyś kamień węgielny kładło się w narożu ściany wieńcowej budynku, na których opiera się węgieł budynku. Inaczej było to miejsce, gdzie stykają się ze sobą dwie zewnętrzne ściany. Na kamieniu było również wyryte nazwisko budowniczego. 

Obecnie w lub na kamieniu węgielnym, który często zamykany jest w tubie, kapsule i  zamieszcza się w nim:

- pierwszy kamień pod budowę,
- informację o inwestorze danego obiektu,
- datę rozpoczęcia budowy,
- akt erekcyjny (podpisana umowa o budowie danego obiektu, wydanie miejscowej gazety, kilka monet, zdjęcia osób biorących udział w przedsięwzięciu, zdjęcia miejsca przed budową i najczęściej umieszczone są one w metalowej tubie).


-Przykładowa uroczystość wmurowania kamienia węgielnego-

Po co wmurowuje się kamień węgielny? Zarówno kamień węgielny jak i akt wmurowuje się w ścianę pod budowę budynku dla potomnych, by w przyszłości, gdy odnajdą oni skrytkę lub podczas modernizacji, przebudowy lub rozbiórki budynku mogli dowiedzieć się o historii powstania tego miejsca, o tym kto zbudował dany obiekt, kiedy to miało mijesce itp. 

...