pytanie zadane 3 września 2019 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 3 września 2019 przez użytkownika

Obecnie coraz bardziej popularna staje się filozofia zero waste, czyli filozofia życia bez plastiku, bez potrzeby jego produkowania we własnym domowym gospodarstwie, ale i na szerszą skalę. Jak wiadomo plastiku wokół nas jest mnóstwo: jednorazowe butelki po napojach, słomki (tych podobno zużywamy najwięcej), plastikowe pudełka, w których możemy kupić warzywa czy owoce i oczywiście reklamówki, bez których nie wyobrażamy sobie zakupów. I dziś właśnie o tych ostatnich napiszę słów kilka.

To, że reklamówki możemy zastąpić torbą eko, wielorazową, materiałową, które występują w przeróżnych wzorach i kolorach, to myślę już każdy wie i stosuje, a przynajmniej się stara. Co jednak, gdy kupujemy owoce lub warzywa na wagę? W co je zapakować? 

Najprostszym rozwiązaniem stają się jednorazowe woreczki foliowe, wiszące zawsze obok stoiska z warzywami, owocami, ale też z bułkami czy cukierkami na wagę. Pomyślcie ile to jest plastiku, każdy cukierek zapakowany w plastikowy papierek i jeszcze do tego woreczek na cukierki!!! Ale można inaczej. 

Jakiś czas temu, zainspirowana porzucaniem plastiku z naszego domu, postanowiłam wykonać woreczki na zakupy, do których spakuję owoce, warzywa, pieczywo czy nawet cukierki. Woreczki na warzywa i owoce można zrobić z różnych materiałów, ale dobrze gdy jest to materiał lekki. Ja swoje woreczki zrobiłam z firanki. Duży woreczek ma wymiary 31 cm x 43 cm, a mniejszy 20 cm x 31 cm. 

woreczki z firanki na zakupy

Wycięłam dwa takich samych rozmiarów prostokąty, po czym zszyłam je ze sobą na maszynie. Prościej się chyba nie da, a ile oszczędności jeśli chodzi o plastik? Bezcenne. 

woreczki z firanki do zakupów

Do większego woreczka pakuję np. bułki, ziemniaki, jabłka, a do mniejszego banany, śliwki, orzechy czy cukierki. A co jeśli woreczków zapomnicie? Zakupy zawsze można wziąć po prostu w rękę lub w torebkę papierową. Woreczki dobrze jest mieć w jednym miejscu w domu, w którym trzymamy również torby na zakupy. Wówczas na pewno nie zapomnimy ich wziąć. 

komentarz 21 stycznia 2020 przez użytkownika anonimowy
No i to jest opakowanie. Owoce i warzywa mogą naturalnie oddychać. A nie te paskudne worki foliowe w których wszystko się dusi i kiśnie.
komentarz 20 czerwca 2021 przez użytkownika anonimowy
w tych nie zgniją tak jak w plastikach
...