pytanie zadane 31 sierpnia 2019 w Różne przez użytkownika

2 odpowiedzi

odpowiedź 31 sierpnia 2019 przez użytkownika

Nasze polskie tradycje związane ze świętami Wielkanocy są nam dobrze znane. Ale czy wiecie jak obchodzi się to święto w innych krajach np. w Norwegii, Finlandii czy w Holandii? Jeśli tak to podzielcie się Waszymi wrażeniami na ten temat w komentarzach, a jeśli nie to zapraszam do listy poniżej i do zapoznania się z tradycjami świąt wielkanocnych w innych krajach.

1. Holandia - dla Holendrów to głównie czas zakupów. Kupują oni prezenty dla najbliższych, a potem wręczają je bliskim. Na stole króluje ciasto zwane Paasstol, robione na bazie marcepana i bakalii.

2. Islandia - dzieciom chowa się jajeczka i one ich później szukają. Chowanie jajeczek przez rodziców jest tu tradycją obchodzoną od 1920 roku. Na stole królują dania z kaszy i zbóż.

3. Norwegia - dni od Niedzieli Palmowej do świąt nazywają się tu "cichy tydzień" ("Den stille uke"). W święta dzieci słodyczy jedzą tyle ile chcą, szukają Påskeegg, czyli jajeczek. W niedzielę je się uroczyste śniadanie. Na stole królują jajka. 

4. Finlandia - w Niedzielę Palmową dzieci przebiera się za czarownice, i te wędrują od domu do domu zbierając słodycze lub pieniądze. W Wielką Sobotę robi się duże ognisko zwane Pääsiäiskokko, które odpędza czarownice. W niedzielę i poniedziałek odbywają się huczne imprezy, świętowanie i odwiedziny. Na stole króluje Mammi, czyli danie zrobione ze słodu i wody, przypominające owsiankę w czarnym kolorze. Po upieczeniu jest ono polane śmietaną i posypane cukrem. Poza tym królują też jajka Mignon z czekolady i nadzienia nugatowego, schowane w naturalnej skorupce od jajka oraz drożdżowe bułeczki, czyli Pulla

odpowiedź 1 września 2019 przez użytkownika

Ciekawostki o tematach związanych z Wielkanocą z całego świata.

- Największe jajo zniósł szwedzki struś z Borlänge w 2008 roku. Ważyło ono 2,589 kg. Zaś największe kurze jajko w Polsce ważyło 211 g i zniosła je kura w Cieszkowie. Gęsie jajo natomiast ważyło 680 g i zniosła je gęś z USA, a dokładnie z Ohio w 1977 roku. Jest jeszcze sztuczne jajko, które miało 14,79 m wysokości i znajdowało się w Portugalii w Alcochete. 

- Rekord Guinnessa w największej ilości rozbitych jaj wynosi 32 jajka w ciągu jednej minuty. Jajka były rozbijane jedną ręką, każde do osobnej miski, w której nie mogła znaleźć się skorupka. 

- Darius to największy królik na świecie. Ma 130 cm długości i waży 22 kg. Zaś największy czekoladowy królik miał wysokość 4,1 m i ważył 3,85 t!!! Zrobili go cukiernicy z Brazylii.

- 36,04 m oraz wagę 200 kg miała największa palma wielkanocna. Zrobiono ją ze świerkowej tyczki, wikliny i papierowych kwiatów. Wykonano ją w Lipnicy Murowanej. 

- Wymiary 9 m długości na 80 cm szerokości miał również stworzony w Sochaczewie największy mazurek. Zrobiono go z 600 jaj, 42 kg czekolady, 30 litrów oleju i 10 kg cukru. 

...