pytanie zadane 27 sierpnia 2019 w Książki przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 27 sierpnia 2019 przez użytkownika

Najstarszą książką na świecie, która została wydrukowana jest Diamentowa Sutra. Jej cała nazwa to Szlachetna Sutra Wielkiej Drogi pod nazwą ‘Doskonałość Mądrości Tnąca jak Diament, Sutra Diamentowego Ostrza. Pochodzi ona z V wieku p.n.e. W oryginale wyglądała ona tak:


źródło: Wikipedia

W najstarszej książce świata znajduje się buddyjskie starożytne kazanie. Jest ono spisane w języku starożytnym zwanym sanskrytem i zostało przetłumaczone na język chiński w 401 r. n.e. 

Istnieje też kopia tłumaczenia Diamentowej Sutry, która jest wydrukowana na zwoju żółtego papieru, a właściwie pergaminu, mającego 18 metrów długości. Kopię można oglądać w British Library (Bibliotece Brytyjskiej) w Londynie. Przetłumaczona została ona 11 maja 868 roku. 

Zwój Diamentowej Sutry znaleziono w jaskini Dunhuang w północno-zachodnich Chinach. Był on starannie zabezpieczony. Prócz najstarszej książki świata znajdowały się tam również inne dokumenty, których łącznie było czterdzieści. Diamentowa Sutra to zbiór kazań buddyjskich Sutry Doskonałości Mądrości, które to kazania pielęgnowane są w takich krajach jak: Chiny, Korea, Tybet i Japonia. Kazania te są recytowane podczas codziennych modlitw czy rozważań, a osobę je recytującą uważa się za chronione nadprzyrodzoną siłą i mocą. 

Tutaj książka Diamentowa Sutra w formacie PDF - http://mahajana.net/teksty/diamentowa-sutra.pdf

Oczywiście w języku polskim.

komentarz 24 listopada 2020 przez użytkownika Gość
Ze sie papier jeszcze trzyma po takim czasie. Pewnie ten papier musialbyc jakos wzmacniaja.
komentarz 27 września 2021 przez użytkownika Gość
Można gdzie tek książki kopie znaleźć jakby ktoś chciał przeczytać?
...