lh
pytanie zadane 19 sierpnia 2019 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 sierpnia 2019 przez użytkownika

Żelazko z czasem, kiedy go użytkujemy, może się przypalać. Chodzi mi oczywiście o jego stopę. Prasujemy nią różne materiały, używamy wodę lub inne płyny do prasowania odzieży, więc stopa ma prawo się przypalić czy zużytkować w inny sposób. Najlepiej jest odpowiednio o nią dbać, bezpiecznie eksploatować i wówczas nie będziemy mieć tego typu problemów z przypaloną stopą żelazka. Jeśli natomiast już taką mamy, to poniższe sposoby na wyczyszczenie żelazka powinny pomóc. 

Jeśli nasze żelazko ma stopę:

a) Teflonową to czyścimy ją szmatką zamoczoną w occie poprzez delikatne jej pocieranie, a jeśli jeszcze zostaną jakieś zanieczyszczenia to należy przeprasować żelazkiem pogniecioną folię aluminiową. Teflonowych stop żelazka nie czyści się solą, ani sodą oczyszczoną, gdyż można ją zarysować.

b) Ceramiczną to czyścimy ją szmatka zamoczoną w soku z połowy cytryny lub w occie lub w occie wymieszanym z sodą oczyszczoną. Ceramicznych stop żelazka nie czyści się skrobaczkami, ani solą, gdyż można je porysować. 

c) Stalową to najpierw należy rozgrzać żelazko na maksymalną temperaturę, a następnie przesuwać je po gazecie, na które rozsypana jest gruboziarnista sól kuchenna. Trzeba pamiętać, aby była przy tym wyłączona funkcja pary! 

...