seohost
pytanie zadane 13 sierpnia 2019 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
Chodzi mi o mop z wiadrem, coś jak wileda.. Widziałam, że są takie z możliwością łatwego wyciskania szmatki w wiadrze. Nie wiem tylko jaki wybrać? Ktoś ma doświadczenia?

1 odpowiedź

odpowiedź 13 sierpnia 2019 przez użytkownika

Ja osobiście mam mop płaski i taki sprawdza się u mnie. Myję nim panele i płytki, dociera w każde miejsce i ogólnie jestem z niego zadowolona. Nie jest to mop z kompletem z wiadrem, czyli sama muszę namaczać i wykręcać mopa, ale nie sprawia mi to problemu. 

Są natomiast na rynku różne rodzaje mopów: 

- Sznurkowe, czyli okrągłe, które mają sznurki na końcach, są one przeważnie w komplecie z wiaderkiem do wyciskania nadmiaru wody. Jeśli chodzi o sznurki to zazwyczaj są one wykonane z bawełny, mikrofibry, które nie zostawiają smug oraz z włókien syntetycznych. Takie mopy są przeważnie tanie, można w łatwy sposób wymienić samą końcówkę na nową i zmywają każdą powierzchnię, trzeba się jednak namęczyć, by porządnie wycisnąć nadmiar wody, no i szybko się brudzą/niszczą.

mop sznurkowy

- Paskowe, czyli takie same jak ww z tą jednak różnicą, że na końcu nie mają sznurków, ale paski, które są wykonane z bawełny, mikrofibry, włókien syntetycznych lub irchy. Takie mopy również są tanie, możemy wymienić końcówkę w łatwy sposób, dodatkowo można prać je w pralce, gdy wyczyszczą każdy rodzaj podłogi. Minusami jest to samo co w przypadku mopów sznurkowych. 

- Płaskie, których stopa czyszcząca jest prostokątna lub trójkątna, najczęściej zrobiona z mikrofibry. Taki mop nie zostawi smug i dobrze sprząta każdą powierzchnię, nawet tą pod meblami. Mop płaski można prać w pralce, a końcówka bardzo łatwo się wymienia na nową. Co ciekawe, taki płaski mop można zrobić samodzielnie w domu z ręcznika lub materiału z mikrofibry. Uciążliwe może być wielokrotne zdejmowanie i zakładanie nakładki na mop podczas usuwania nadmiaru wody. 

mop płaski

Wśród tego rodzaju mopów są takie, które posiadają wbudowaną wyciskarkę wody i wówczas nie trzeba zdejmować nakładki i nie potrzebne jest wówczas wiadro do wody. Są też takie same modele z wiadrem z pedałem, który odwirowuje wodę za nas. Są też mopy płaskie ze spryskiwaczem, czyli pojemnikiem umieszczonym na kiju. Wlewa się do niego wodę z płynem. Podczas sprzątania naciska się na guzik, spryskuje powierzchnię i czyści mopem. 

- Okrągłe obrotowe, czyli takie które mają obrotową głowicę. Jest do niego dołączone wiadro. Podczas sprzątania, zanurza się mop w wodzie z płynem, a następnie odwirowuje nadmiar wody z mopa naciskając pedał umieszczony w obudowie wiaderka. Mopy te są zrobione z mikrofibry lub bawełny. Cena takie mopa jest natomiast wyższa niż mopów ww. 

- Parowe, to mopy najdroższe z ww. Nie potrzebują wiadra, naciskania pedała, ani wykręcania dolnej części mopa. Zawierają za to pojemnik na wodę. Po napełnieniu włącza się takie mop do gniazdka, naciska guzik i sprząta powierzchnię. Takie mopy zazwyczaj mają w zestawie różne nakładki - do podłogi, do okien, do blatów itp. 

Wybór odpowiedniego zostawiam Wam. Wszystko zależy od tego do jakiej powierzchni będziemy potrzebować mopa, ile mamy miejsca na przechowywanie mopa, mopa z wiadrem lub mopa parowego. No i zależy od tego jaki budżet mamy na to przeznaczony. 

komentarz 14 sierpnia 2019 przez użytkownika anonimowy
Dzięki za błyskawiczną odpowiedź, zaraz się zapoznam. Fasolko, jak w taki szybki sposób odpowiedziałaś?! Wow :) dzięki.
...