seohost
pytanie zadane 12 sierpnia 2019 w Filmy i seriale przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 12 sierpnia 2019 przez użytkownika

Tytuł tego filmu, opartego na faktach, może z początku przywodzić na myśl film o produkcji nowego rodzaju oleju, oliwy, można pomyśleć, że jest on związany z motoryzacją czy odkryciem nowych wynalazków. Jednak nie do końca tak jest i przyznam, że po samym tytule nigdy bym nie wpadła, na to, że film będzie związany z opisem bardzo rzadkiej, genetycznej choroby. Co więcej choroby, która dotyka tylko chłopców. 

Choroba, która ukazana jest w filmie to ALD, czyli adrenoleukodystrofia. Dotyka ona wyłącznie chłopców, a chorym po diagnozie, zostają najwyżej dwa lata życia. Film pokazuje historię rodziny Odone - matki Michael, ojca Augusta i ich syna Lorenza. 

Wszystko zaczyna się gdy Lorenzo ma sześć lat i nagle dostaje ataków szału, zaczyna krzyczeć, dziwnie się zachowywać. Rodzice po wielu różnych badaniach syna, w końcu trafiają na specjalistę, od którego dowiadują się, że choruje ona na ALD. Choroba ta jest przekazywana genetycznie, ale nosicielkami i osobami, które ją przekazują są wyłącznie kobiety. Rodzice Lorenza wczytują się w różne publikacje naukowe, książki, szukają specjalistów oraz innych dzieci i ich rodzin, którzy też zmagają się z tą chorobą. Znajdują fundację, która się tym zajmuje i którą prowadzą rodzice dwóch synów również chorych na ALD. Po spotkaniach z nimi, po zjazdach rodzin dzieci chorych na ALD, po rozmowach i namowach lekarzy na przeprowadzenie badań klinicznych, nic jednak nie zyskują, nikt nie chce im pomóc więcej, więc działają na własną rękę, by za wszelką cenę wyleczyć syna. 

Z pomocą przychodzi im najpierw badacz, który potrafi stworzyć kwas oleinowy z oliwy z oliwek, a potem lekarz z Wielkiej Brytanii, który stworzył kwas erukowy. Został on podany Lorenzowi, kiedy minęły 23 miesiące od podania diagnozy. 

Film ukazuje determinację, katorżniczą walkę rodziców o wyleczenie syna, o zdobycie leku, dzięki któremu ich dziecko oraz inne dzieci chorujące na ALD będą żyły. To też film o poświęceniu, całkowitemu oddaniu siebie dla innej osoby (w tym przypadku dziecka), zapomnieniu o zwykłych, błahych sprawach życia codziennego i ukazaniu tego co w życiu najważniejsze. Film o miłości, o czerpaniu radości z drobnych rzeczy, o docenianiu tego co się ma.

...