pytanie zadane 7 sierpnia 2019 w Multimedia/RTV przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 sierpnia 2019 przez użytkownika

Prostokątne zdjęcie zrobione przez okrągły obiektyw aparatu fotograficznego lub film, który oglądamy na prostokątnym ekranie, ale został nakręcony przez okrągły obiektyw kamery, ma związek z dyfrakcją. 

Dyfrakcja jest to załamanie się fal strumieni światła na krawędziach przeszkód. Podobną reakcję możemy obserwować wrzucając coś kwadratowego do wody, wówczas również powstaną okrągłe fale na wodzie. Ma to poniekąd związek z załamywaniem się światła w pryzmacie. W przypadku aparatu czy kamery, światło dostaje się na soczewkę i załamuje się pod danym kątem i wówczas linia światła zmienia się, zmienia swój kąt padania na kąt bardziej ostry. Wówczas kształt koła zostaje zamieniony i dostaje się na matrycę.

fale w kałuży

Poza tym takie rozwiązanie jest wygodne dla producentów sprzętów fotograficznych i multimedialnych. Na każdym etapie pracy, nie tylko tworzenia, ale też obróbki zdjęć. 

Jeśli jednak nie będziemy mieć soczewki w aparacie, tak jak np. w przypadku aparatu obscura, czyli pierwowzoru aparatów fotograficznych, obraz nie będzie idealnie prostokątny. Jego brzegi będą zaokrąglone. 
Co ciekawe pierwszy aparat migawkowy firmy Kodak (z 1888 roku) robił okrągłe zdjęcia. 

...