pytanie zadane 6 sierpnia 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 6 sierpnia 2019 przez użytkownika

Złoty grzyb nie istnieje, ale jest na świecie grzyb, który przyciąga do siebie złoto. ten grzyb to Fusarium oxysporum

Grzyb ten to pasożyt występujący na całym świecie na roślinach, głównie na kukurydzy, grochu, tulipanach, lnie, ogórkach, pomidorach i zbożach. Powoduje u nich chorobę - fuzariozę objawiającą się schnięciem liści i więdnięciem rośliny. Chorobie tej sprzyjają: wilgotność powietrza, temperatura między 15-26oC oraz duże nasłonecznienie. 

choroba furioza na kukurydzy

Zjawisko ozłacania się grzyba zaobserwowali naukowcy, badając pod mikroskopem elektronowym grzyb, który wyglądał jak puchata kulka. Wówczas dostrzeżono, że nitki tego grzyba przyciągają do siebie złoto poprzez reakcje chemiczne z podziemnymi minerałami m.in. właśnie ze złotem. Fusarium oxysporum rozpuszcza płatki złota, po czym wyprodukowana przez siebie substancją oblepia swoje wąsy kawałkami złota. 


Na świecie istnieje też wiele innych grzybów, które przyciągają do siebie różne kruszce, takie jak m.in.: metale - żelazo i aluminium. 

komentarz 6 maja 2020 przez użytkownika anonimowy
Tylko że jak w ziemii nie ma złota to ten grzyb go nie wyczaruje, bo on nie tworzy złota, tylko tyłków je wyciąga tak jakby z gleby.
...