pytanie zadane 5 sierpnia 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 5 sierpnia 2019 przez użytkownika

Na naszej planecie jest mnóstwo zanieczyszczonych, zatrutych, smogowych miejsc. Niektóre znany bardziej, innych wcale. Dlatego też poniższa lista zapozna was z miastami świata, które są najbardziej zatrute. 
 

1. Peru - La Oroya
Miasto górnicze jest ośrodkiem przemysłu wydobywczego oraz hutniczego. Powietrze przez to jest skażone dwutlenkiem siarki, a w wodach znajduje się arszenik. Jest to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast świata. 


 

2. Rosja - Jezioro Karaczaj
Jest to najbardziej radioaktywne jezioro na świecie, ponieważ w latach 50. XX wieku trafiały do niego odpady z zakładów atomowych. Obecnie jeziora już nie ma, gdyż wyschło, natomiast pył z dna jeziora przeniósł się do miasta Oziorsk. od 1990 roku wokół dawnego jeziora wylewany jest beton, mający zmniejszyć skutki skażenia. 
 

3. Indie - rzeka Jamuna
Rzeka ta emituje do atmosfery amoniak i siarkowodór, poprzez to, że spływają do niej miliony ton ścieków przemysłowych rocznie. Jamuna stanowi główny dopływ Gangesu. 


 

4. Brazylia - stan Rondônia

To płuca planety, składające się głównie z lasów deszczowych, gdzie rok rocznie traci się ich 8000 km2 rocznie. Stan ten jest najbardziej wylesionym w całej Amazonii. 
 

5. Chiny - Linfen
Niedaleko miasta znajdują się największe w Chinach ośrodki metalurgiczne, chemiczne, kopalnie oraz elektrownie. Czasem widoczność na ulicach bywa zerowa, przez tak bardzo zanieczyszczone powietrze. Najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie i najgorsze  miasto globu.


 

6. Kosmos 
Kosmos traktowany jest jak wysypisko, w którym znajduje się mnóstwo drobnego metalu, ale też nieczynne satelity. Takie odpady kosmiczne są niebezpieczne dla innych aktywnych satelitów oraz innych statków kosmicznych. 

komentarz 16 lutego 2020 przez użytkownika Gość
A Czarnobyl i Prypeć gdzie? Tam też jest największe stężenie skażenia radioaktywnego od czasów awarii elektrowni atomowej.
komentarz 20 czerwca 2021 przez użytkownika Gość
No i oczywiście wszystko "zasługa" człowieka...
...