seohost
pytanie zadane 5 sierpnia 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 5 sierpnia 2019 przez użytkownika

Pojęcie refulacja odnosi się głównie do plaż, a dokładniej do ich poszerzania plaży. Poszerza się głównie tereny brzegowe plaż, ale przez to również się je chroni. W procesie tym piasek z dna morza zostaje przetransportowany na plażę, dzięki czemu staje się szersza (nawet o około 40 m). Czasem poszerzane są też porty morskie, tory podejściowe czy tereny brzegowe. 

Taka refulacja jest działaniem, które najmniej ingeruje w krajobraz i środowisko morskie. Poza tym chroni się wówczas brzeg morski przed erozją. Refulację wykonuje się na odcinkach plaż, które są najbardziej narażone na erozję. 

Refulację czasem przeprowadza się w sezonie letnim, gdy turyści masowo przyjeżdżają na letni wypoczynek. Wówczas dany odcinek plaży jest zamknięty i odpowiednio oznakowany tabliczkami informacyjnymi. Tak jest w te wakacje (2019 rok), kiedy to plaże poszerzone zostaną w miesiącach czerwiec-wrzesień w takich miejscowościach jak: Jastrzębia Góra (film wyżej), Ostrów, Karwia, Hel, Kuźnica, Sztutowo i Stegna

komentarz 5 kwietnia 2020 przez użytkownika anonimowy
No rzeczywiście na niektórych odcinkach placu bałtyckich taka refulacja jest niezbędna. Niedaleko ich są drogi, więc jakby morze dalej niszczyło brzeg to mogło by dość do ich zniszczenia i zalania.
...