lh
pytanie zadane 1 sierpnia 2019 w Książki przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 1 sierpnia 2019 przez użytkownika

Czytanie ma bardzo duży wpływ na rozwój człowieka, a w szczególności na rozwój mózgu. Z badań wynika, że już 6 minut czytania dziennie m.in.: obniża ciśnienie tętnicze czy stres, a także wydłuża życie o dwa lata (przy regularnym czytaniu)! Czytanie przez 3,5 godziny w tygodniu zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 23%. Mogą to być książki, ale również czasopisma czy gazety (niezależnie w jakim wydaniu). Przeczytanie jednej książki to powstanie mnóstwa nowych połączeń neuronowych w mózgu. Dzięki czytaniu nasz mózg się stale rozwija, ulepsza i lepiej funkcjonuje na co dzień. Ludzki mózg jest jak komputer, dla którego "paliwem" do pracy są książki, jest czytanie. To właśnie ono stymuluje naszą rzeczywistość i trenuje mózg, poprawiając przy tym pamięć i zwiększając plastyczność mózgu. 

Nasz mózg, podobnie jak mózg małp i psów posiada tzw. neurony lustrzane. Dzięki nim możemy wczuć się w to o czym czytamy, wyobrazić to sobie. Co więcej neurony te mogą być pobudzone i przetwarzać informacje, które wyczytaliśmy, nawet po 12 godzinach od zakończenia czytania. 

czytanie książek

Czytanie dzieciom lub przez dzieci (jeśli są starsze i już potrafią czytać) sprawia, że są one inteligentniejsze, bardziej kreatywne, mają większą wyobraźnię i są bardziej empatyczne. Najlepsze dla dzieci są bajki, baśnie i opowieści fantastyczne, dlatego warto wybierać ciekawe książki dla naszych pociech, by zainteresować je światem książek od najmłodszych lat. Poza tym czytając dziecko/dzieciom rozwija kompetencje językowe, komunikacyjne i społeczne, dzięki czemu dzieci lepiej radzą sobie później w prawdziwym życiu. 

Naukowcy wyliczyli, że jeśli czytamy dziecku codziennie pięć książeczek do czasu kiedy skończy ono 5 lat, dzieci te słyszą aż 1 483 300 słów, a dzieci, którym się nie czyta lub nie czyta tyle słyszą tylko 4 662 słów. Poza tym podczas czytania dziecko poznaje tez różne zwroty. 


Ludzkość czyta od około 5 000 lat, jednak mimo takiego czasu nadal są osoby, które w swoim domu nie posiadają ani jednej książki (prócz szkolnych lektur) - 35% Polaków. 

Według badań Biblioteki Narodowej w Europie najwięcej czytają Luksemburczycy (80% z nich przeczytało chociaż jedną książkę w ciągu roku). Najgorszymi czytelnikami w Europie są Rumuni (niecałe 30% przeczytało choć jedną książkę na rok). 

...