pytanie zadane 1 sierpnia 2019 w Książki przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 1 sierpnia 2019 przez użytkownika

Czytanie ma bardzo duży wpływ na rozwój człowieka, a w szczególności na rozwój mózgu, istnieje nawet coś takiego jak biblioterapia. Z badań wynika, że już 6 minut czytania dziennie m.in.: obniża ciśnienie tętnicze czy stres, a także wydłuża życie o dwa lata (przy regularnym czytaniu)! Czytanie przez 3,5 godziny w tygodniu zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 23%. Mogą to być książki, ale również czasopisma czy gazety (niezależnie w jakim wydaniu). Przeczytanie jednej książki to powstanie mnóstwa nowych połączeń neuronowych w mózgu. Dzięki czytaniu nasz mózg się stale rozwija, ulepsza i lepiej funkcjonuje na co dzień. Ludzki mózg jest jak komputer, dla którego "paliwem" do pracy są książki, jest czytanie. To właśnie ono stymuluje naszą rzeczywistość i trenuje mózg, poprawiając przy tym pamięć i zwiększając plastyczność mózgu. 

Nasz mózg, podobnie jak mózg małp i psów posiada tzw. neurony lustrzane. Dzięki nim możemy wczuć się w to o czym czytamy, wyobrazić to sobie. Co więcej neurony te mogą być pobudzone i przetwarzać informacje, które wyczytaliśmy, nawet po 12 godzinach od zakończenia czytania. 

czytanie książek

Czytanie dzieciom lub gdy same dzieci czytają (jeśli są starsze i już potrafią czytać) sprawia, że są one inteligentniejsze, bardziej kreatywne, mają większą wyobraźnię i są bardziej empatyczne. Najlepsze dla dzieci są bajki, baśnie i opowieści fantastyczne, dlatego warto wybierać ciekawe książki dla naszych pociech, by zainteresować je światem książek od najmłodszych lat. Poza tym czytając dziecko/dzieciom rozwija kompetencje językowe, komunikacyjne i społeczne, dzięki czemu dzieci lepiej radzą sobie później w prawdziwym życiu. 

Naukowcy wyliczyli, że jeśli czytamy dziecku codziennie pięć książeczek do czasu kiedy skończy ono 5 lat, dzieci te słyszą aż 1 483 300 słów, a dzieci, którym się nie czyta lub nie czyta tyle słyszą tylko 4 662 słów. Poza tym podczas czytania dziecko poznaje tez różne zwroty. 


Ludzkość czyta od około 5 000 lat, jednak mimo takiego czasu nadal są osoby, które w swoim domu nie posiadają ani jednej książki (prócz szkolnych lektur) - 35% Polaków. 

Według badań Biblioteki Narodowej w Europie najwięcej czytają Luksemburczycy (80% z nich przeczytało chociaż jedną książkę w ciągu roku). Najgorszymi czytelnikami w Europie są Rumuni (niecałe 30% przeczytało choć jedną książkę na rok). 


Kilka ciekawostek o książkach i czytaniu. Może o niektórych już wiedzieliście, może niektóre są dla Was nowe, ale tak czy siak o nich napiszę. 

Wiecie, że:

- kobiety częściej od mężczyzn kupują książki; stanowią one ponad 60%,

książki zaczęto numerować w XVI wieku, a znaki interpunkcyjne, takie jak przecinki wprowadzono wiek później (wykrzykniki i znaki zapytania stawiano już w IX wieku),

baśnie i bajki do XVIII wieku pisano wyłącznie dla dorosłych,

najdłużej przetrzymywaną wypożyczoną książkę oddano do biblioteki po 120 latach od jej wypożyczenia! Oddała ją dopiero wnuczka ucznia, który ją wypożyczył. Całe zdarzenie miało miejsce w Hereford, a kara za jej przetrzymanie wyniosłaby 7 446 funtów,

- najwięcej czytelników na świecie mieszka w Finlandii, tak wynika z badań Johna Millera. Polska znajduje się na 20. miejscu,

pierwszą książką napisaną na maszynie są "Przygody Tomka Sawyera" napisane przez Marka Twaina,

pierwszy na maszynie w Polsce pisał Bolesław Prus. 

komentarz 27 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość
Czytajmy, czytajmy dzieciom, czytanie rozwija :-)
...