seohost
pytanie zadane 24 lipca 2019 w Różne przez użytkownika
Co zrobić, żeby dziecko więcej czasu spędzało na podwórku lub na układaniu z klocków, czytaniu, a nie na ciągłym graniu w gry?

1 odpowiedź

odpowiedź 24 lipca 2019 przez użytkownika

Obecnie wiele dzieci spędza wiele czasu przed telewizorami, ze wzrokiem wbitym w ekrany tabletów czy smartfonów. Korzystają one z mediów społecznościowych, oglądają bajki lub ogólnie siedzą w sieci. Potrafią tak siedzieć naprawdę sporą ilość czasu w ciągu dnia i choć "teraz takie czasy" to my jako rodzice chcielibyśmy, żeby oderwały się od tego wirtualnego świata choć na kilka godzin. Jest na to kilka sposobów.

dziecko oglądające bajki w tv

1. Jeśli gdzieś wychodzicie, powiedz dziecku o tym wcześniej, żeby wiedziało. Nikt bowiem nie lubi, gdy nagle wyrywa się go z jakiegoś zajęcia lub wyłącza tv w najciekawszym momencie, bo już teraz wychodzimy. Tym bardziej sprzeciwiało się będzie temu male dziecko zajęte grą. Najlepiej jest uprzedzić dziecko, że np. za 5 minut wychodzimy (małym dzieciom nastaw minutnik). 

2. Możesz zając dziecko np. ciekawą rozmową jego pasjach, o świecie, o samochodach, o czymkolwiek o czym dziecko będzie chciało rozmawiać. Podziel się z nim swoimi doświadczeniami na dany temat, wrażeniami i przede wszystkim cierpliwie słuchaj

3. Zabierz dziecko w jakieś ciekawe miejsce, tam gdzie nie będzie myślało o grze na komputerze czy ciągłym siedzeniu przed ekranem smartfona. Mniejsze dzieci możemy zabrać np. na plac zabaw, karuzelę, do ZOO zaś starsze do kina, na zajęcia fitness, zumbę, basen czy do schroniska dla zwierząt (to na pewno da nastolatkom do myślenia i oddali ich choć na chwilę od wirtualnego świata). 

4. Zapoznaj dziecko z grami, zabawami, w które Ty lub Twoi rodzice bawili się będą dziećmi. Mogą to być zasady gry w klasy, warcaby, kapsle czy skoki na skakance lub przez gumę do skakania.

...