pytanie zadane 28 czerwca 2019 w Informatyka przez użytkownika Gość
Jak przenieść wiadomości email ze starego komputera, na którym zainstalowany jest program poczty Outlook Express 6 na nowy na którym zainstalowany jest program Windows Live Mail 2012?

Próbowałem tymi kreatorami, ale jakieś błędy wyskakują. Nie można zrobić tego jakoś ręcznie, przez podmianę plików?

1 odpowiedź

odpowiedź 28 czerwca 2019 przez użytkownika

Niestety w prosty sposób, czyli przekopiowując po prostu pliki z wiadomościami nie da rady. Trzeba się trochę nakombinować i posiłkować zewnętrznym programem.

Program Outlook Express wiadomości przechowuje w plikach o rozszerzeniu .dbx, natomiast nowszy program do poczty Windows Live Mail ich nie obsługuje, tylko pliki o rozszerzeniu .eml. Musisz wyłuskać wiadomości z dbx do plików .eml i dopiero te przekopiować do nowego komputera.

Na początek musisz ustalić, gdzie na starym komputerze znaduje się folder z plikami poczty programu Outlook Express. Aby to zrobić wejdź do programu i z menu wybierze kolejno Narzędzia -> Opcje... -> zakładka Konserwacja i klikasz w Folder magazynu. Wyświetli się lokalizacja folderu z plikami bazy danych Outlooka.

pliki bazy danych outlook express

Teraz z pliku np. Skrzynka odbiorcza.dbx w której znajdują się wszystkie wiadomości odebrane, należy wyodrębnić maile do formatu EML. Aby to zrobić najlepiej użyć programu MiTeC Mail Viewer 2.3.0 (ściągnąć możesz go stąd), który odczytuje większość wiadomości e-mail z plików bazodanowych programów pocztowych:

- Bazy danych z wiadomościami Mozilla Thunderbird
- Folder z plikami EML
- pojedyncze pliki EML
- Bazy danych wiadomości programu Outlook Express

Program nie wymaga instalacji, wystarczy go rozpakować i uruchomić plik MailView.exe. Otworzy się okienko w którym należy wybrać ścieżkę do pliku bazy programu pocztowego

otwieranie bazy wiadmości email za pomocą mitec mail viewer

Po otwarciu wyświetli się okienko z listą wiadomości mail, które znajdują się w bazie danych Outlook Express.

okienko programu mitec mail viewer

Teraz wystarczy zaznaczyć wszystkie wiadomości, które chcesz eksportować do nowego komputera gdzie zainstalowany jest program Windows Live Mail i wybrać z górnego menu Wiadomości -> Zapisz -> E-mail... następnie wybrać lokalizację (najlepiej stworzyć wcześniej specjalny folder), gdzie mają zostać zapisane wiadomości, każda oddzielnie w pliku .eml

Gdy już masz wiadomości w formacie EML, należy je ręcznie przekopiować do folderu odebrane w plikach programu Windows Live Mail.

Jak znaleźć pliki wiadomości w Windows Live Mail? Wchodzisz w kolejno w menu Plik -> Opcje -> Poczta... zakładka Zaawansowane i klikasz przycisk Konserwacja i w kolejnym oknie Folder magazynu... wyświetli się okienko z lokalizacją, gdzie znajdują się pliki programu. 

Z reguły to:

C:\Users\[nazwa_użytkownika]\AppData\Local\Microsoft\Windows Live Mail

Po przejściu w powyższą lokalizację, szukasz folderu o takiej samej nazwie jak Twój profil w programie i następnie folderu Inbox, do której kopiujesz wszystkie pliki wyeksportowane programem MiTeC Mail Viewer. Oczywiście w czasie kopiowania program Windows Live Mail musi być wyłączony

Teraz po włączeniu programu, wszystkie wiadomości odebrane z Outlook Express powinny znajdować się w folderze odebrane programu Windows Live Mail.

komentarz 16 stycznia 2020 przez użytkownika Gość
Czemu to jest takie skomplikowane. Przecież i jeden i drugi program pocztowy jest tego samego producenta, więc powinno to być jakoś zautomatyzowane .
komentarz 25 grudnia 2021 przez użytkownika Gość
Przeniesienie z outlooka express to najlepsze co można zrobić, bo w tym starym programie z czego pamiętam maksymalny rozmiar pliku DBX (plik bazy danych) używanego przez program to 2GB. Co prawda każdy folder (odbiorcza, nadawcza) był przechowywany w oddzielnym pliku DBX, ale i tak w skrzynce odbiorczej łatwo było przekroczyć ten rozmiar.
...