Choć GPS i GPRS może dla niektórych być tym samym, to jednak tak nie jest. Poniżej napiszę czym jedno od drugiego się różni i zamieszczę odpowiednie zdjęcia, żeby jedno i drugie móc sobie bardziej wyobrazić i zrozumieć.
Zacznę od GPS, by wydaje mi się on bardziej znany nam wszystkim. GPS to nawigacja satelitarna, z której często korzystamy np. jadąc na wakacje. Uruchamiamy ją np. w naszych telefonach i prowadzi nas ona z punktu A do punktu B naszej trasy. GPS to skrót pierwszych liter nazwy systemu, czyli Global Positioning System i obejmuje on całą naszą planetę, więc możemy z niego korzystać gdziekolwiek jesteśmy.

Za pomocą GPS możemy dowiedzieć się jaka odległość dzieli nas od dotarcia do celu, ile czasu zajmie nam podróż, w którą stronę mamy skręcić, czy na naszej trasie są jakieś np. przejazdy kolejowe, wskazuje nasze położenie (długość i szerokość geograficzną), ale też potrafi natychmiast wykryć wybuch nuklearny.
Twórcą systemu GPS, jego utrzymaniem i zarządzaniem kieruje Departament Obrony USA. Poprzednikiem tego systemu, powstałym już w latach 70. XX wieku był system Transit. Na system GPS składa się 31 satelitów okrążających planetę non stop (z czego umieszczonych na stałe jest 28), gdzie z każdego miejsca na Ziemi możemy zobaczyć 4 z nich.
Natomiast terminem GPRS nazywa się ogólnie mówiąc sieć komórkową GSM, internetową, z której korzysta się bezprzewodowo. GPRS to pierwsze litery pełnej nazwy General Packet Radio Service. Transmisja danych odbywa się tu pomiędzy telefonem komórkowym a operatorem danej sieci.
Od początku swojego istnienia sieć ta nazywana była również technologią 2.5 G, czyli drugiej generacji. Obecnie możemy korzystać już z technologii 5G.

________________________________________________________________________
Jeśli chodzi o system GPS, to istnieją również inne systemy działające na takiej samej zasadzie. Należą do nich:
1. System GLONASS - należący do Federacji Rosyjskiej, a dokładnie do Wojsk Kosmicznych. Dostarcza on dwóch sygnałów: wojskowych i cywilnych, a dostarczają je 24 satelity.
2. Galileo - system nawigacji dopiero tworzony, należący do ESA, czyli Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ma on mieć 30 satelitów i zacząć pracować w pełni od 2020 roku. Ma on mieć przeznaczenie głównie cywilne.
3. Compass - chiński system nawigacyjny, działający od 2000 roku. Wcześniej system ten nazywał się Beidou i obejmował swoim zasięgiem wyłącznie Azję.
4. IRNSS - system indyjski obejmujący obszar Indii i 1000 - 2000 km wokół nich.