pytanie zadane 13 maja 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 13 maja 2019 przez użytkownika

Wyspa to trwały fragment lądu, którego otaczają wody z każdej jego strony. Wyspy nie znajdują się wyłącznie na oceanach czy morzach, ale są również mniejsze znajdujące się na jeziorach czy rzekach. Jeżeli w bliskiej sobie odległości znajduje się więcej wysp i wysepek wówczas taki stan nazywa się archipelagiem np. Hawaje lub Markizy

Największymi wyspami na świecie są:

1. Grenlandia - 2 166 086 km2
Wyspa ta nie jest zaliczana do kontynentów! Należy ona do terytorium Danii, choć leży najbliżej Ameryki Północnej. Mieszkają na niej Inuici. Na Grenlandii rozmawia się szczególnie w języku grenlandzkim, ale też w duńskim i angielskim. Najwyższym wzniesieniem wyspy jest Góra Gunnbjørna, która ma wysokość 3694 m n.p.m.
Stolicą i jednocześnie największym miastem Grenlandii jest Nuuk (zdjęcie poniżej). Mieszka tu najwięcej mieszkańców w odniesieniu do całej wyspy, czyli około 17 000. Inne większe miasta to: Sisimiut, gdzie mieszka 5500 mieszkańców oraz Ilulisat z liczbą mieszkańców 4600. 

wyspa grenlandia z miejscowością nuuk

2. Nowa Gwinea - 800 311 km2
Wyspa na Oceanie Spokojnym, należąca do Papui Nowej-Gwinei. Mieszkańcami wyspy są Papuasi, charakteryzujący się czarną skórą i wełniastymi włosami w kolorze czarnym bądź rudym. Najwyższym szczytem są Góry Centralne mające wysokość 4884 m np.p.m. Południe wyspy zajmują lasy tropikalne i bagna. 

3. Borneo - 744 108km2
Wyspa ta należy w części do Malezji, w części do Brunei i jeszcze do Indonezji. Znajduje się tu tzw. "Serce Borneo", czyli terytorium porośnięte lasami równikowymi, gdzie żyją zagrożone wyginięciem gatunki flory i fauny m.in. orangutan czy słoń karlowaty
Największymi miastami wyspy są: 

- Kuching, gdzie mieszka ponad 765 000 mieszkańców. Znajduje się tu Muzeum Kotów.

- Balikpapan z 560 000 mieszkańców, gdzie rozwija się przemysł petrochemiczny oraz mieści się lotnisko.

Samarinda z liczbą mieszkańców ponad 726 000, gdzie znajduje się autostrada, port lotniczy i rzeczny.

wyspa borneo

4. Madagaskar - 587 931 km2
Jest to oficjalnie Republika Madagaskaru i znajduje się na Oceanie Indyjskim. Powstał on w wyniku rozpadu superkontynentu Gondwany. Język jakim się posługują mieszkańcy wyspy to francuski i malgaski. Najwyższym szczytem wyspy jest Maromokotro mający wysokość 2876 m n.p.m. Na wyspie znajdują się zarówno piaszczyste plaże, jak i strome zbocza górskie. Mieszkańcami wyspy są głównie Malagsze. 
W niedalekiej odległości od Madagaskaru znajdują się niezamieszkane wysepki. Są nimi: Europa, Juan de Nova, Glorieuses oraz Bassas da India, która podczas przypływu cała zanurza się pod wodę. 
Największymi miastami Madagaskaru są:

Antananarywa, gdzie mieszka 1 848 998 mieszkańców. Jej nazwa oznacza "Miasto Tysiąca". Znajdują się tu dwie wyższe uczelnie.

- Toamasina, gdzie znajduje się lotnisko oraz główny port morski wyspy.

- Fianarantsoa, również z lotniskiem, a mieszka tu około 200 000 mieszkańców.

- Mahajanga, jest to głównie port nad Kanałem Mozambickim, znajduje się tu również lotnisko oraz filia Uniwersytetu Madagaskarskiego. 

5. Ziemia Baffina - 507 451 km2 
Jeżeli chodzi o teren Arktyki, to jest to druga pod względem wielkości wyspa, tuż po Grenlandii. Ponieważ w XVII wieku odkrył ją żeglarz i odkrywca William Baffin pochodzący z Anglii, tereny te nazwał swoim nazwiskiem. Wyspa ta należy do Kanady i leży niedaleko Zatoki Hudsona. Teren jej zamieszkują głównie Inuici, a językiem urzędowym jest angielski, ale również język eskimoski i francuski. Łącznie na wyspie mieszka 11 000 osób. 
Ziemia Baffina składa się głównie ze skał i lodowców. Znajduje się tu również rzeka Koukdjuak mająca 80 km długości oraz dwa jeziora, które przez większość roku są zamarznięte: 
- Nettilling, na którego brzegach można czasem spotkać renifera tundrowego,
- Amadjuak, 
Największą osadą wyspy jest Iqaluit licząca ponad 7 700 mieszkańców. Na teren jej można dostać się wyłącznie samolotem (wyspa posiada duże lotnisko) lub jeśli pogoda pozwala statkiem. Nazwa osady w wolnym tłumaczeniu oznacza "miejsce, gdzie jest dużo ryb". W mieście tym nie ma nazw ulic, a są jedynie numery domów. 

6. Sumatra - 425 000 km2
Wyspa wchodząca w skład Archipelagu Malajskiego. Językiem urzędowym jest indonezyjski, malajski, angielski. Na wyspie znajduje się najwyższy czynny wulkan, którym jest Kerinci mający wysokość 3805 m n.p.m.
Stolicą wyspy jest Medan, gdzie mieszka 2 097 610 mieszkańców. Znajduje się tu również port lotniczy Polonia, most kolejowy i Wodną Wieżę. 

7. Honsiu - 231 100 km2
Jest to największa wyspa Japonii. Ponieważ jest ona górzysta i wulkaniczna, często nawiedzają ją trzęsienia ziemi. Właśnie na tej wyspie znajduje się najwyższy szczyt Japonii, czyli Fudżi mające 3776 m wysokości n.p.m. Przez to znajdują się tu również Alpy Japońskie, często klimat jest bardzo różny i w odległości kilkunastu kilometrów od siebie potrafią występować dwie różne pory roku. Honsiu jest połączone z drugą wyspą Japonii, czyli Hokkaido za pomocą tunelu Seikan, który należy do najdłuższych (54 km) podmorskich tuneli kolejowych. 
Na wyspie znajdują się m.in. takie miasta jak:

- Fukushima, gdzie znajdują się elektrownie atomowe (jedna z nich wybuchła w 2011 roku) oraz znane mokradła w Parku Narodowym Oze. Warto zwiedzić też Ogród Ziół, zamek Aizu-Wakamatsu.

- Tokio, które jest stolicą Japonii i największym miastem świata pod względem liczby ludności. Będąc w Tokio warto zwiedzić Parki Narodowe, aleje miłorzębów, najbardziej zatłoczone skrzyżowanie na świecie, pałac Cesarski, Tokyo Skytree.

tokio skytree

- Hiroszima, znana głównie z ataku bombowego mającego miejsce w czasie II wojny światowej. 

8. Wielka Brytania - 229 900 km2
Składa się ona z Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Językiem głównym w Wielkiej Brytanii jest język angielski, ale również walijski, irlandzki i szkocki. 
W Anglii największym miastem i stolicą jest Londyn, gdzie mieszka 8 787 892 mieszkańców. W Anglii znajduje się też Eurotunel, czyli podmorski tunel kolejowy o długości 50 450 m. Łączy on Anglię z Francją. 
Stolicą Walii jest Cardiff liczące  361 468 mieszkańców. Walia jest bardzo górzysta, a największym jej szczytem jest Snowdon mający wysokość 1085 m n.p.m. 
W Szkocji znajduje się najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii, czyli Ben Nevis mający wysokość 1345 m n.p.m. Główne miasta Szkocji to Edyngurg mający 507 170 mieszkańców oraz Glasgow z 593 060 mieszkańców. 
W Irlandii Północnej głównymi miastami są: Belfast, które jest również stolicą oraz Londonderry, nazywane też Derry. 

wyspa wielka brytania

9. Wyspa Wiktorii - 217 300 km2
Należy ona do terytorium Kanady i leży na Oceanie Arktycznym. Wyspę na stałe zamieszkuje około 1875 mieszkańców, którzy mieszkają w jednej z dwóch miejscowości wyspy. Miejscowościami tymi są:

- Holman Island,
- Cambridge Bay, gdzie mieszka 1608 mieszkańców, znajduje się na niej lotnisko.

10. Celebes - 189 200 km2
Wyspa na Oceanie Spokojnym, której wygląd przypomina nieco skorpiona. Najwyższym szczytem wyspy jest Rantekombola mająca wysokość 3455 m n.p.m. Na wyspie rośnie wiecznie zielony las równikowy, rosną też palmy kokosowe, uprawia się ryż, kawę i kauczukowiec. Na wyspie znajduje się tez sześć parków narodowych. Wyspę nazywa się też inną drugą nazwą, a mianowicie Sulawesi

komentarz 29 lutego 2020 przez użytkownika Gość
Gdyby Australia nie była kontynentem, to by była największą wyspą na świecie.
...