pytanie zadane 11 maja 2019 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 11 maja 2019 przez użytkownika

Sos 1000 wysp to jeden z najbardziej znany dodatków do dań. Obecnie można go kupić w każdym sklepie spożywczym lub można przygotować go samodzielnie w domowym zaciszu. Jest on bardzo powszechnie spożywany, ale czy ktoś z Was zastanawiał się dlaczego tak właśnie się nazywa? Jeśli jesteście ciekawi to czytajcie dalej. 

Nazwa sosu pochodzi z regionu znajdującego się na pograniczu Kanady i USA, dokładnie między Nowym Jorkiem a Ontario na Rzece Św. Wawryznca, o nazwie Tysiąc Wysp. Wysp tych jest ponad tysiąc, bo 1865 (oczywiście nie wlicza się większych głazów czy kęp). Największe wyspy mają kolejno powierzchnię 100 km2 oraz 31 km2 i tworzą hrabstwo Frontenac. Połowa wysp należy do Kanady, a druga połowa do terytorium Stanów Zjednoczonych. 

Wracając do nazwy to została ona stworzona przez May Irwin, aktorkę, która otrzymała przepis na ten sos od Sophii LaLonde. LaLonde mieszkała na jednej z Tysiąca Wysp i pewnego dnia stworzyła sos, którego bazą był majonez oraz różne dodatki, najczęściej: oliwki, cebula, pietruszka, papryka, sos chili i słodkie pikle. 

Na wyspie, na której LaLonde stworzyła recepturę na sos 1000 wysp, znajdował się również hotel Harold, a jego właściciel umieścił go w swoim restauracyjnym menu. Sos stał się tak popularny, że właściciel hotelu zmienił jego nazwę na 1000 Island Inn. Hotel ten działa do dziś. 

sos 1000 wysp do hamburgerów

Ciekawostki:

- na wyspie Heart Island po stornie USA, znajduje się zamek Boldt Castle,

- wyspy Hill Island (Kanada) i Wellesley Island (USA) są połączone ze sobą najkrótszym międzynarodowym mostem drogowym.

...