Eukaliptus tęczowy to jedna z odmian drzewa eukaliptusowego, który jest wiecznie zieloną rośliną. Drzewa te osiągają wysokość około 80 - 100 m. Rosną na obszarach tropikalnych i subtropikalnych.
Skupiając się jednak na pytaniu o eukaliptus tęczowy to jest on odmianą bardzo ciekawą, głównie ze względu na kolorową korę, przez którą często jest też zwany gumą tęczową. Rośnie on głównie w Indonezji, Papui Nowej Gwinei i Filipinach (rośnie tam gdzie jest ciepło, gdyż nie toleruje mrozu). Jego kora ma kolory tęczy, głównie widoczne są jednak: niebieski, fioletowy, pomarańczowy i bordowy. Wygląda to tak jakby ktoś pochlapał to drzewo farbą.

Kora schodzi warstwowo, aż do koloru jasnozielonego stanowiącego korę wewnętrzną, która później ciemnieje zmieniając kolor na niebieski, potem fioletowy, pomarańczowy, bordowy i znów schodzi do koloru jasnozielonego. To coś podobnego do zjawiska żółcenia się liści na naszych, polskich drzewach. Początkowo są one zielone, a jesienią zmieniają kolory. Gdy uzyskają kolor brązowy opadają z drzew. Kora eukaliptusa odkleja się jak pasek i następuje to nierównomiernie, stąd też efekt kolorowej kory drzewa.
Prócz tęczowej kory, drzewo to ma wiecznie zielone liście i białe kwiaty, które kwitną raz w roku. Kwiat zmienia się później w pąk, a następnie w owoc zwany orzechem gumowym, w którym znajdują się nasiona tego gatunku eukaliptusa.
Drzew eukaliptusa używa się następnie do wytworzenia pulpy papierowej, z której robi się następnie papier biały oraz makulaturę. Sadzi się je więc na specjalnych plantacjach, a następnie wycina. Są też plantacje wymagające osuszania i tam również sadzi się tęczowe eukaliptusy, które pochłaniają duże ilości wody i tym samym pomagają w osuszaniu terenu.