pytanie zadane 20 kwietnia 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

2 odpowiedzi

odpowiedź 20 kwietnia 2019 przez użytkownika

Eukaliptus tęczowy to jedna z odmian drzewa eukaliptusowego, który jest wiecznie zieloną rośliną. Drzewa te osiągają wysokość około 80 - 100 m. Rosną na obszarach tropikalnych i subtropikalnych.

Skupiając się jednak na pytaniu o eukaliptus tęczowy to jest on odmianą bardzo ciekawą, głównie ze względu na kolorową korę, przez którą często jest też zwany gumą tęczową. Rośnie on głównie w Indonezji, Papui Nowej Gwinei i Filipinach (rośnie tam gdzie jest ciepło, gdyż nie toleruje mrozu). Jego kora ma kolory tęczy, głównie widoczne są jednak: niebieski, fioletowy, pomarańczowy i bordowy. Wygląda to tak jakby ktoś pochlapał to drzewo farbą. 

eukaliptus tęczowy

Kora schodzi warstwowo, aż do koloru jasnozielonego stanowiącego korę wewnętrzną, która później ciemnieje zmieniając kolor na niebieski, potem fioletowy, pomarańczowy, bordowy i znów schodzi do koloru jasnozielonego. To coś podobnego do zjawiska żółcenia się liści na naszych, polskich drzewach. Początkowo są one zielone, a jesienią zmieniają kolory. Gdy uzyskają kolor brązowy opadają z drzew. Kora eukaliptusa odkleja się jak pasek i następuje to nierównomiernie, stąd też efekt kolorowej kory drzewa. 

Prócz tęczowej kory, drzewo to ma wiecznie zielone liście i białe kwiaty, które kwitną raz w roku. Kwiat zmienia się później w pąk, a następnie w owoc zwany orzechem gumowym, w którym znajdują się nasiona tego gatunku eukaliptusa. 

Drzew eukaliptusa używa się następnie do wytworzenia pulpy papierowej, z której robi się następnie papier biały oraz makulaturę. Sadzi się je więc na specjalnych plantacjach, a następnie wycina. Są też plantacje wymagające osuszania i tam również sadzi się tęczowe eukaliptusy, które pochłaniają duże ilości wody i tym samym pomagają w osuszaniu terenu. 

odpowiedź 23 kwietnia 2019 przez użytkownika

Wśród innych rodzajów drzewa eukaliptusowego można wymienić jeszcze m.in.:

1. Eukaliptus biały
Rośnie w Australii, na Timorze (gdzie został odkryty) i Nowej Gwinei i nazywa się go białą gumą (ze względu na biały kolor kory) lub żywicą khaki. Odkrył go holenderski botanik Caspar Georg Carl Reinwardt

drzewo eukaliptus biały

2. Eukaliptus gałkowy
Rośnie w Australii i Tasmanii, chociaż rośnie też w Afryce, Azji i Europie i nazywa się go eukaliptusem właściwym. Drewno tego drzewa jest wykorzystywane do wagonów i okrętów, gdyż jest odporne na gnicie. Robi się też z niego papier. Z liści tego gatunku wytwarza się natomiast eteryczny olejek eukaliptusowy. 

drzewo eukaliptus gałkowy

3. Eukaliptus górski/Gunna
Rośnie na Tasmanii i jest najbardziej wytrzymałym gatunkiem wśród eukaliptusów. Wykorzystuje się głównie liście tej odmiany do tworzenia bukietów. 

eukaliptus górski na bukiety

4. Eukaliptus kamaldulski
Rośnie w Australii, ale jego nazwa nawiązuje do włoskiego miasta Camaldoli, gdzie w klasztorze Kamedulów po raz pierwszy opisano ten gatunek eukaliptusa. Miało to miejsce w roku 1832. Eukaliptus ten nazywa się też Łowcą wdów, gdyż często spadają z niego grube konary. Dzieje się to spontanicznie i bez ostrzeżenia. Inna jego nazwa to Red River Gum. Najczęściej rośnie w pobliżu rzek; nie straszne mu zarówno powodzie, jak i susze. Drzewo eukaliptusa wykorzystywane jest do produkcji mebli. 

drzewo eukaliptus kamaldulski

5. Eukaliptus różnobarwny
Rośnie w Australii Zachodniej oraz w Afryce. W Australii nazywa się go również karri. Eukaliptus ten ma mahoniową barwę, dlatego też ze względu na nią jest popularnie stosowany do wyrobu mebli oraz konstrukcji dachowych. 

drzewo eukaliptus różnobarwny

6. Eukaliptus jacksonii
Rośnie w Australii Zachodniej i nazywa się go Red tingle. Charakteryzuje ich płytki układ korzeniowy, znajdujący się tuż pod ziemią. Ten gatunek eukaliptusa można poznać po wypalonej dolnej ich części. 

drzewo eukaliptus jacksonii

...