pytanie zadane 18 kwietnia 2019 w Różne przez użytkownika
Jak się zachować jako pieszy, kierowca?

1 odpowiedź

odpowiedź 18 kwietnia 2019 przez użytkownika

Będąc kierowcą pojazdu takiego jak samochód (różnego rodzaju), rower, skuter, motor i znajdując się w ruchu drogowym, trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Jako kierowcy musimy kontrolować drogę, ale też innych poruszających się po ulicy, jak np. pieszych, którzy czasem są nieprzewidywalni oraz inne pojazdy w tym szczególnie pojazdy uprzywilejowane. 

Są to takie pojazdy, które jadąc wysyłają zmienne sygnały dźwiękowe oraz świecą niebieskimi światłami. Dodatkowo muszą one mieć włączone światła drogowe lub światła mijania. Czasem takie pojazdy dodatkowo świecą również światłami czerwonymi, ale dotyczy to zazwyczaj poruszających się kolumn samochodowych. Pojazdami uprzywilejowanymi będą zatem:

- karetki pogotowia,
- samochody policyjne,
- wozy strażackie,
- straż gminna lub miejska (kolor srebrny),
- straż graniczna,
- służba celna,
- itp. 

pojazdy uprzywilejowane to m.in. karetki pogotowia lub samochody policyjne

Takie pojazdy w sytuacji zagrożenia życia, w sytuacji koniecznej, nie muszą stosować się do zasad ruchu drogowego, które normalnie obowiązują. Znaczy to tyle, że np. mogą przejeżdżać na czerwonym świetle czy jechać z większą prędkością, niż jest to nakazane w danym miejscu. Tym samym jednak zachowują one szczególną ostrożność. 

My jako kierowcy innych pojazdów znajdujących się w ruchu drogowym, jesteśmy zobowiązani do nieutrudniania poruszania się po drodze pojazdom uprzywilejowanym. Rozumie się przez to usunięcie się z drogi na czas przejazdu takiego pojazdu lub nawet zatrzymanie się. Oczywiście w teorii wszystko jest łatwe i proste, ale w czasie takiej sytuacji, niejednego kierowcy (zwłaszcza młodego) może ogarnąć panika i rozkojarzenie. Dlatego też przypomnę kilka zasad co do tego jak zachować się widząc jadący pojazd uprzywilejowany

Po pierwsze należy zachować spokój, nie panikować i patrzeć się w lusterka, żeby widzieć w jakim miejscu za nami znajduje się dany pojazd uprzywilejowany. Należy zrobić przejazd dla takiego pojazdu i np. zjechać na pobocze, zatrzymać się, ale nie na drodze przejazdu. Jeśli to konieczne można przejechać linię zatrzymania, gdy stoimy na czerwonym świetle, tym samym zachowując ostrożność. Kierowcy, którzy używają podczas jazdy CB-radia mogą informować o przejeździe pojazdu uprzywilejowanego innych kierowców. Oczywiście usuwanie się z drogi pojazdom uprzywilejowanym dotyczy nie tylko kierowców samochodów, ale również rowerzystów czy pieszych. Nie można w tym czasie przechodzić przez przejście dla pieszych i przejeżdżać przez ścieżkę rowerową. 

...