pytanie zadane 15 kwietnia 2019 w Turystyka przez użytkownika

2 odpowiedzi

odpowiedź 15 kwietnia 2019 przez użytkownika

Tak, w Polsce występują wodospady. Jest ich kilkanaście i znajdują się głównie w górach (co jest oczywiste). Nie trzeba więc jechać daleko za granice naszego kraju, żeby cieszyć się szumem spadającego wodospadu. Nie są one takie spektakularne jak te największe na świecie, ale ważne, że mamy również swoje spadające wody i to bliżej niż myślimy. Teraz pora je poznać.

1. Wodospad Siklawa/Wielka Siklawa - 65 m wysokości
Znajduje się w województwie małopolskim na terenie tatr Wysokich. Największy wodospad w Polsce.

Oddziela on od siebie Dolinę Pięciu Stawów i Roztoki. Wodospad płynie 2-3 strugami. Turyści obserwujący wodospad po opadach deszczu mogą nie raz dostrzec w jej tle tęczę. Do wodospadu prowadzi zielony szlak turystyczny. 

2. Wodospad Kamieńczyka - 27 m wysokości
Znajduje się on w województwie dolnośląskim na terenie Sudetów, niedaleko Szklarskiej Poręby. Wodospad należy do Karkonoskiego Parku Narodowego i jest traktowany jako pomnik przyrody. Miejsce to było tłem w filmie "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian"

Wodospad podzielony jest na trzy kaskady, z których wody lądują w Wąwozie Kamieńczyka. Za kaskadą środkową znajduje się Złota Jama wykuta przez Walończyków, którzy szukali w tych okolicach drogocennych minerałów. Obecnie wodospad można zwiedzać, ale zwiedzanie to jest płatne. Do wodospadu prowadzi niebieski i czarny szlak turystyczny. 

3. Wodospad Siklawica - 23 m wysokości
Znajduje się on w województwie małopolskim na terenie tatr Zachodnich w Dolinie Strążyskiej niedaleko Giewontu. 

Wodospad podzielony jest na dwie części, z którego pierwsza opada na półkę skalną i dopiero stąd niżej do drugiej części wodospadu. Nazywano go kiedyś Siczącą, Siczawą, Siklawą. Do wodospadu prowadzi żółty szlak turystyczny. 

4. Wodospad Wilczki/ Wodogrzmoty Żeromskiego - 22 m wysokości
Znajduje się w województwie dolnośląskim na terenie Sudetów Wschodnich niedaleko Międzygórza. Jest on częścią rezerwatu przyrody. 

Wody wodospadu wpływają do rzeki Wilczki. Zimową porą przy mrozach można obserwować lodospad, czyli zamarznięta wodę wodospadu. Niegdyś na terenie otaczającym wodospad znajdowały się poręcze i kładki dla turystów, za pomocą których można było zejść w dół wodospadu; prócz tego były tu również punkty widokowe. Za korzystanie z nich pobierana była wówczas opłata, ale obecnie zwiedzanie tego miejsca jest bezpłatne. Nad wodospadem dodatkowo zawieszono stalowy most, dzięki któremu można przejść na drugą stronę brzegu wodospadu. Niedaleko niego znajduje się parking oraz hotel. 

5. Wodospad Czarownic/Ciężkowicki - 14 m wysokości
Znajduje się on województwie małopolskim na Pogórzu Karpackim w Wąwozie Ciężkowickim, do którego prowadzi niebieski szlak turystyczny. Wąwozem płynie też rzeka Ostruszanka o długości 7,46 km. Na jej końcu znajduje się kamienna ściana, po której spływa wodospad. 
Nazwa wodospadu wzięła się z tego, że właśnie tu wg legend, czarownice i diabły odprawiali swoje sabaty, czyli nocne zabawy, zloty. Wodospad ten ma dwa progi, ale górnego progu nie widać z dołu, z wąwozu. Co warto powiedzieć, wodospad nie zawsze "działa". Czasem gdy jest wyjątkowa susza strumień wody zanika. Zimą zaś przy silnych mrozach można obserwować lodospad, czyli zamarznięty wodospad. 

6. Wodospad Szklarki - 13,3 m wysokości
Znajduje się w województwie dolnośląskim na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jeszcze w XIX wieku można było regulować przepływ wody w wodospadzie. woda napływała do wodospadu, a następnie można było ją spuszczać. 

Wody jego spadają szeroką kaskadą do rzeki Szklarki. Choć samo podziwianie wodospadu jest bezpłatne, to jednak wejście na teren parku jest płatne. turyści przemieszczają się szeroką dróżką, na której końcu znajduje się platforma widokowa do oglądania wodospadu. Tuz obok niego znajduje się schronisko Kochanówka, w którego miejscu pierwotnie stała gospoda. 

7. Wodospad Podgórnej - 10 m wysokości
Znajduje się w województwie dolnośląskim na terenie Karkonoszy niedaleko Przesieki. 

Woda spada tu dwoma kaskadami i jest ona otoczona z obu stron granitowymi urwiskami. Teren otaczający wodospad należy do obszaru Natura 2000. 

8. Wodospad w Sopotni Wielkiej - 10 m wysokości
Znajduje się w województwie śląskim na terenie Beskidu Żywieckiego w miejscowości Sopotnia Wielka.

Nad wodospadem znajduje się most, a sam wodospad posiada liczne progi skalne. Jest to pomnik przyrody.  

9. Wodospad Wodogrzmoty Mickiewicza - 3-10 m wysokości
Znajdują się w województwie małopolskim na terenie Tart Zachodnich po drodze na Morskie Oko

Wodospad ten składa się z trzech mniejszych wodospadów: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni wodogrzmot. Nazwa wzięła się od huku jaki wydają spadające wody. Zaś nazwisko Mickiewicza nadało mu Towarzystwo Tatrzańskie na pamiątkę przewiezienia prochów poety na Wawel. 

wodogrzmot

10. Wodospad na Mosornym Potoku - 8 m wysokości
Znajduje się w województwie małopolskim w Zawoi. 

Naturalny wodospad, który spada z pionowego klifu. Do wodospadu można zejść trzymając się drewnianych balustrad. Wody wpadają do rzeki Mosorny Potok. 

odpowiedź 16 kwietnia 2019 przez użytkownika

11. Wodospad pod Młynarzką - 7 m wysokości
Wodospad znajduje się w województwie małopolskim na Pogórzu Spiskim w miejscowości Kacwin, nad rzeką Kacwinianką na granicy polsko-słowackiej. Nazwa wzięła się stąd, że dawniej nad wodospadem istniał tartak i młyn.
Wodospad ten powstał na naturalnym skalnym progu. Turyści chcący zobaczyć wodospad z bliska będą musieli się napracować, gdyż z obu stron rzeki są prywatne zagrodzenia oraz strome skarpy. 

12. Wodospad Magurski - 7 m wysokości
Znajduje się w województwie podkarpackim na terenie Beskidu Niskiego niedaleko Foluszu. 

Największy wodospad w Beskidzie Niskim. 

13. Wodospad Kaskada Myi - 5 m wysokości
Znajduje się w województwie dolnośląskim na terenie Sudetów Zachodnich niedaleko miejscowości Przesieka. 

Wodospad ten posiada trzy progi skalne oraz pionowe spadki zbocza. Będąc tu warto rozejrzeć się dookoła, gdyż rośnie tu drzewo zrośnięte pniami se sobą, a właściwie dwa drzewa buk i świerk.

14. Wodospad Kaskady Rodła - 0,5-5 m wysokości
Znajdują się w województwie śląskim na terenie Beskidu Śląskiego niedaleko miasta Wisła. 

Kaskady te stanowi około 25 małych wodospadów i potoków. Nazwę nadał przewodniczący Towarzystwa Miłośników Wisły - Jan Krop w 1987 roku. 

15. Wodospad Trzy Wody - 5 m wysokości
Znajduje się w województwie podkarpackim na terenie gminy Korczyn.

Jest on objęty ochroną prawną na terenie całego województwa. Spacerując ścieżkami i szlakiem można napotkać, prócz wodospadu, również sosnę czarną czy drzewa żywicowe. Ciekawym punktem dla turystów są też Zaginione Skałki

16. Wodospad Wielki - 5 m wysokości
Znajduje się w województwie małopolskim na terenie Beskidu Sądeckiego w miejscowości Obidza. 

Wodospad wpada do rzeki Majdański Potok o długości prawie 6 km. Wodospad płynie zaraz przy asfaltowej szosie. Nad nim znajduje się kładka z drewna.

17. Wodospad Zaskalnik - 5 m wysokości
Znajduje się w województwie małopolskim na terenie Beskidu Sądeckiego w miejscowości Szczawnica.

Jego wody zasilane są przez rzekę Sopotnicki Potok o długości prawie 10 km. Turyści chcący zobaczyć to miejsce mogą skorzystać również z leśniczówki czy restauracji. Prócz niebieskiego szlaku pieszego, nad wodospad prowadzi jeszcze czarny szlak rowerowy i szlak konny. 

18. Wodospad Piszczaka - 3 m wysokości
Znajduje się w województwie dolnośląskim na terenie Karkonoszy niedaleko miejscowości Kowary. 

Jego wody wpadają do potoku Piszczak, który jest położony w wąwozie zwanym uroczyskiem. 

19. Wodospad Dusiołek - 3 m wysokości
Znajduje się w województwie śląskim na terenie Beskidu Małego w miejscowości Las. 

Jego wody płyną do potoku Dusica. Do wodospadu dojść można zarówno czerwonym, jak i żółtym szlakiem turystycznym. Co więcej czerwony prowadzi również do Jaskini Komonieckiego.

20. Wodospad Spad - 2,2 m wysokości
Znajduje się w województwie małopolskim w miejscowości Szczawa. 

Wodospad zasilany jest przez rzekę Kamienicę Gorczańską. rzeka dochodzi do drogi główniej nr 968. Wodospad spada dwoma progami i jest to naturalny wodospad. 

21. Wodospad pod Upłazem  
Wodospad znajduje się w województwie małopolskim na Pogórzu Spiskim w miejscowości Kacwin, nad rzeką Kacwinianką na granicy polsko-słowackiej. Turyści przybywający nad wodospad mogą usiąść sobie na ławeczka pod wiatą i obserwować spadającą wodę. Wzdłuż rzeki i wodospadu znajdują się także ścieżki piesze i rowerowe.

22. Wodospad Buczynowa Siklawa
Znajduje się w województwie małopolskim na terenie Tatr Wysokich. 

Potok, który prowadzi nad wodospad, znajduje się w Dolince Buczynowej. Wodospad spływa wieloma strugami po wielu progach skalnych. 

23. Wodospad Czarnostawiańska Siklawa
Znajduje się w województwie małopolskim na terenie Tatr Wysokich, niedaleko Morskiego Oka

Wodospad tworzą wody Czarnostawiańskiego Potoku, Czarnego Stawu i prowadzą do Morskiego Oka. Nad wodospad prowadzi czerwony szlak turystyczny. 

24. Wodospad Dwoista Siklawa
Znajduje się w województwie małopolskim na terenie Tatr Wysokich i leży zaraz nad Morskim Okiem. 

Właściwie tworzą go dwa wodospady (stąd tez nazwa dwoisty): Prosty Wodospad (większy) oraz Skośny Wodospad (bardziej stromy). Zima na ich wodach tworzy się lodospad, czyli zamarznięty wodospad. 

25. Wodospad Sikawka
Znajduje się w województwie małopolskim na terenie Tatr Zachodnich w Dolinie Kościeliskiej

Wodospad ten jest mały i powstaje głównie po dużych opadach i to na najniższym progu skalnym. 

 26. Wodospad Pośny 
Znajduje się w województwie małopolskim w Sudetach Środkowych na terenie Gór Stołowych. Nazwa wzięła się od nazwy potoku, z którego spadają wodospady, czyli potoku Pośna. 
Właściwie nie jest to jeden wodospad, a szereg mniejszych. Prowadzi do nich żółty szlak turystyczny oraz ścieżka dydaktyczna. Ciekawym elementem jest też kamienny drogowskaz prowadzący do wodospadów napisany w języku niemieckim. 

27. Wodospad Poidło
Znajduje się w województwie dolnośląskim na terenie Gór Izerskich. Zasilają go wody potoku o nazwie Wodopój, który ma długość 2,1 km. 

28. Wodospad Wrzosówki
Znajduje się on w województwie dolnośląskim na terenie Karkonoszy, niedaleko Jagniątkowa (dzielnicy Jeleniej Góry).

Wody wodospadu wpływają do rzeki Wrzosówki, która ma 14,2 km długości. Zarówno wodospad jak i rzeka leżą w Uroczysku (nazwa wąwozu). 

29. Wodospad Srebrne Kaskady
Znajduje się on w województwie dolnośląskim na terenie Karkonoszy, niedaleko Przesieki. 

Jego wody spływają do Srebrnego Potoku. Woda w tym wodospadzie składa się w wielu małych porohów, czyli progów rzecznych leżących poprzecznie w korycie rzeki (jest to rodzaj progu skalnego). 

30. Wodospad Łomniczki
Znajduje się w województwie dolnośląskim na terenie Sudetów Zachodnich. 

Potok, a właściwie potoki rzeki Łomniczki łączą się w kaskady, które są najdłuższym ciągiem kaskad w polskich Karkonoszach. Całość kaskad nazywa się wodospadem Łomniczki. 

31. Wodospad Kaskady Myi
Znajduje się w województwie dolnośląskim na terenie Sudetów Zachodnich niedaleko miejscowości Przesieka. 

Wody lądują w potoku Myi i płyną Doliną Myi. Wodospad składa się tak na prawdę z kilku małych wodospadów. 

...