seohost
pytanie zadane 12 kwietnia 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 12 kwietnia 2019 przez użytkownika

Wodospad chyba z każdy z nas widział, czy to na żywo czy gdzieś w książkach czy programach telewizyjnych. Nieważne czy małe czy duże, każdy z nas wie jak one wyglądają. Wodospad to nic innego jak woda rzeczna, która spada z pewnej wysokości danego progu skalnego. Zazwyczaj wodospady występują w górnym biegu rzeki, ponieważ tam znajdują się twardsze skały, niż w dolnym jej biegu, gdzie występuje miękkie podłoże rzeki.

Czasem wodospadów obok siebie znajduje się więcej i wówczas noszą one nazwę kaskady. Mogą one być naturalne (utworzone przez naturę - na potokach, rzekach) lub sztuczne (utworzone przez człowieka - na ciekach wodnych o dużym spadku). 

wodospad Niagara po stronie kanadyjskiej

Poniżej opiszę 10 największych wodospadów na świecie. Poznajcie je.

1. Salto Angel - 979 m wysokości
Znajduje się w Wenezueli, a odkrył go Jimmie Angel (James Angel), który wybrał się w te tereny w poszukiwaniu złota. Spływa on po ścianie Diabelskiej Góry.
Ciekawostką jest to, że pięciu podróżników z Polski lubiących wspinaczkę, trekking, nurkowanie, pływanie itp. postanowiło zdobyć ten, ale również pozostałych 9 wodospadów. W marcu 2019 roku podróżnicy Ci zjechali na linach z Salto Angel, ale również skoczyli oto efekty:

https://www.facebook.com/watch/?v=260192838198346

2. Tugela (Tugela Falls) - 948 m wysokości
Znajduje się w Afryce Południowej w RPA. Wodospad ten podzielony jest na 5 stopni, a których kolejno spływa woda. Nazywa się go również Thukela Falls. Jej wody lądują w twardym piaskowcu. Wokół wodospadu rozciąga się teren Parku Narodowego Royal Natal. 

3. Cataratas las Tres Hermanas - 914 m wysokości
Znajduje się w Peru. Tłumaczy się go na Wodospad Trzy Siostry. Mieści się on na terenie Parku Narodowego Otishi w środku dżungli. 

4. Olo'upena - 900 m wysokości
Znajduje się na Hawajach na wyspie Moloka'i. Najwyższy w Stanach Zjednoczonych i Oceanii. Dostęp do niego jest ograniczony i można się tam dostać wyłącznie samolotem. Stale jest on zasilany deszczami ze względu na położenie wyspy. 

5. Catarata Yumbilla - 896 m wysokości
Również znajduje się w Peru. Wysokość jego mierzono laserowo w 2007 roku, gdyż ciężko się do niego dostać, a poza tym leży on na obszarze ochrony regionalnej. Posiada on 4 progi i dlatego jest to rodzaj wodospadu kaskadowego. 

6. Kjelfossen (Kile) - 840 m wysokości
Znajduje się w Norwegii w Aurland. Wygląda tak:

7. Ramnefjellsfossen - 808 m wysokości
Również mieści się w Norwegii w mieście Stryn. Mówi się na niego również Utigard. 

8. Mongefossen - 773 m wysokości
Ten wodospad również mieście się w Norwegii, a dokładniej w gminie Rauma. W jego pobliżu znajduje się E136 trasa europejska. Na nim znajduje się elektrownia wodna. Niedaleko niego znajduje się też Droga Trolli, czyli część krajowej drogi nr 63. Wybudował ją król Haakon VII w 1936 roku. Na Drogę Trolli składa się 11 serpentyn skręcających pod kątem 180o. Nie mogą po niej jeździć pojazdy przekraczające 12,4 m. W połowie trasy jest kamienny most. 

9. Gocta - 771 m wysokości
Mieści się w Peru. Wodospad mający 2 stopnie. Odkrył go dopiero w 2002 roku niemiecki badacz. Teren znajdujący się dookoła wodospadu jest obszarem rezerwatu dla wielu gatunków roślin i zwierząt. 

10. Yosemite - 739 m wysokości
Znajduje się w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii na terenie Parku Narodowego Yosemite. Podzielony jest na 3 kaskady - górną, środkową i dolną. 

...