pytanie zadane 11 kwietnia 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 11 kwietnia 2019 przez użytkownika

Klocki, podobnie jak puzzle, są świetnym sposobem na zajęcie dziecka oraz na dobrą zabawę. Zamiast dawać dziecku telewizor czy tablet, daj mu klocki. Dziecko wówczas zacznie ćwiczyć swoją wyobraźnię, a co za tym idzie kreatywność, a to na pewno zaplusuje w jego przyszłości. 

klocki mini waffle

Na obecnym rynku zabawkarskim dostępnych jest tak wiele, tak różnych rodzajów klocków, że każde dziecko i nie tylko (bo kto powiedział, że klockami mogą bawić się wyłącznie dzieci) znajdzie coś dla siebie. Tym co przemawia za zabawą klockami właśnie, jest:

1. Rozwój zdolności manualnych, czyli motoryki małej
Dzieci powinny mieć styczność z klockami już od najmłodszych lat. Oczywiście na początku nie będą one od razu składać klocka do klocka, ale będą nimi np. rzucać, pukać, stukać itp. Na takiej zasadzie nauczą się panowania nad własnymi palcami, nad dłonią, a w późniejszym czasie nauczą się składania budowli z klocków.

2. Rozwój wyobraźni, kreatywności
Dziecko musi myśleć nad tym co chce zbudować, jak ma to wyglądać, jakich klocków użyje itp. Rozwija się więc wówczas wyobraźnia, pomysłowość, ale też logiczne myślenie i przyczynowość, gdy dziecko buduje np. ze wzoru.

3. Rozwój społeczny
Często jest tak, że te pierwsze zabawy klockami odbywają się w towarzystwie, czy to rodzica, czy rodzeństwa czy grupy przedszkolnej. To właśnie pozwala na naukę dzielenia się, ale też na nawiązywaniu kontaktów z innymi, na rozmowach, na wyrażaniu własnego zdania. 

4. Edukacja
Dzięki klockom możemy uczyć dzieci kolorów, kształtów, liczenia, dodawania, mnożenia i wielu, wielu innych rzeczy związanych z nauką. Układajmy też sekwencje, rytmy z klocków i każmy dziecku, by je odtworzyło, czyli np. układamy klocki czerwone i zielone na przemiennie, a potem dziecko ma ułożyć je w taki sam sposób. 

nauka dodawania na klockach

5. Nauka koncentracji
Dziecko zajmując się budowaniem z klocków nieświadomie uczy się też cierpliwości, koncentracji za pracy oraz dążenia do celu (do tego, by ukończyć daną budowlę). Koncentrację również możemy ćwiczyć od najmłodszych lat z dzieckiem, a właściwie już z niemowlęciem np. chowając jeden z dwóch klocków i czekając aż dziecko go znajdzie. Oczywiście im starsze dziecko, tym więcej klocków. W taki sposób ćwiczymy też pamięć. 

komentarz 22 kwietnia 2020 przez użytkownika anonimowy
To dobrze że aż tyle bo mój synek tylko klockami by się bawił ciągle. Żadnych tam samochodów czy piłek, tylko same klocki najróżniejszych rodzai.
...