pytanie zadane 10 kwietnia 2019 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 10 kwietnia 2019 przez użytkownika

Ryż jest bardzo popularnym produktem pasującym zarówno na śniadanie, obiad oraz kolacje. Na jego podstawie robi się też napoje ryżowe. Na świecie ponad 1/3 ludności spożywa ryż jako podstawa żywienia. Zastępuje on ziemniaki, makarony czy kasze. 

Ryż powstaje z ziaren ryżu siewnego i rośnie głównie w Azji w miejscach gęsto zaludnionych, gdyż do jego uprawy potrzeba dużo pracy rąk ludzkich. Jedne gatunki ryżu rosną na bagiennych terenach (ryż padi), a inne rosną bez nawadniania (ryż górski). 

Jeśli chodzi o rodzaje ryżu jakie możemy kupić w sklepach to jest to:

1. Ryż biały - najbardziej znany, ale pozbawiony większości składników odżywczych.

kurczak z kurkumą

2. Ryż brązowy - z wielością składników odżywczych, gdyż pozbawiony jest tylko niejadalnej łuski, ma orzechowy aromat. Rośnie w Chinach, Indiach i Indonezji. Gotuje się dłużej niż biały ryż. 

3. Ryż czarny, ryż indonezyjski, ryż fioletowy, ryż zakazany - zawiera dużo witaminy E i przeciwutleniacze, ma orzechowy aromat. Po ugotowaniu robi się fioletowy. 

ryż czarny

4. Ryż czerwony - ma dużo składników odżywczych (żelaza, witamin z grupy B) i błonnika. Poza tym jest lekko słodki i orzechowy w smaku. Po ugotowaniu jest bardziej sypki, niż biały ryż, ponieważ zawiera mniej błonnika. 

ryż czerwony

5. Ryż parboiled - jest on poddany działaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, a to sprawia, że nie traci witamin i składników odżywczych.

6. Dziki ryż, ryż wodny, wodny owies, zizania wodna - rośnie w Ameryce Północnej dziko na mokradłach.

ryż dziki

7. Ryż peruwiański, komosa ryżowa, quinoa - łatwy w przygotowaniu, jego odmiana komosa biała rośnie również w Polsce w okolicach Gubina. 

komosa ryżowa

8. Ryż niemiecki, jęczmień - najstarsze i najważniejsze zboże uprawne, największym producentem jest Rosja. 

9. Ryż Basmati - ma długie i cienkie ziarna oraz charakterystyczny aromat. Można spotkać w sklepach ryż biały lub brązowy z tego rodzaju. 

10. Ryż kleisty - jego ziarna są krótkie i jest ona, jak sama nazwa wskazuje, bardzo kleisty zaraz po ugotowaniu. Zwany jest czasem słodkim ryżem, gdyż przyrządza się na jego podstawie słodkie specjały. Nie zawiera glutenu.

...