Puzzle znane są chyba wszystkim ludziom na świecie, ale czy każdy z nas zastanawiał się kiedyś kto je stworzył, kiedy i jak? Jeśli nie to to zaraz się wszystkiego dowiecie.
Otóż pierwsze puzzle powstały w 1766 roku, a stworzył je grawer i kartograf z Londynu John Spilsbury. Puzzle, które stworzył miały pomagać w nauce geografii. Naklejał on mapy na cienkie mahoniowe deski, a następnie rozcinał je wzdłuż granic państwa. Taka forma pomocy naukowych rozprzestrzeniła się i wkrótce Spilsbury stworzył w taki sam sposób mapę: świata, Europy, Azji, Afryki, Ameryki, Anglii, Walii, Irlandii i Szkocji.

Puzzle poza granicami Anglii stały się popularne w XIX wieku. Wówczas też ich produkcja stała się bardziej popularna, a maszyny do wycinania poszczególnych elementów bardziej dokładne.
W obecnych czasach puzzle prócz formy tradycyjnej, istnieją też w formie on-line od 2001 roku, czyli, że można układać je w internecie. Są też puzzle wykonywane na życzenie klienta z np. jego zdjęciem, czyli tzw. fotopuzzli. Warto też dodać, że puzzle mają duży wpływ na rozwój dzieci, dlatego warto je zapoznawać z puzzlami od najmłodszych lat.
Ciekawostki puzzlowe:
- Największe puzzle na świecie składały się z 551 232 elementów i składało je 1 600 studentów z Wietnamu (wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa),
- Największe produkowane seryjnie puzzle składają się z 32 256 elementów i zostały stworzone przez firmę Ravensburger (ważą one około 17 kg)