pytanie zadane 10 kwietnia 2019 w Gry przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 10 kwietnia 2019 przez użytkownika

Puzzle, puzzle... jedni ich nie lubią, inni kochają, uwielbiają, a jeszcze inni nie rozumieją sensu ich istnienia i w ogóle nie potrafią ich układać. I nie tyczy się to tylko dzieci, ale dorosłych również. Znam dorosłe osoby, które nie potrafią ułożyć puzzli składających się nawet z 12 elementów! Znam też małe dzieci, które bez problemu układają 36 elementów i to w kilka minut. Ja osobiście puzzle uwielbiam. Dla mnie układanie ich jest czymś w rodzaju rozwijania logicznego myślenia, ale też wyciszania się, resetowania umysłu i odpoczynku. Puzzle mnie relaksują, a jeśli układam je z dzieckiem to też przy okazji możemy sobie pogadać i razem spędzamy czas. 

Jeśli są wśród nas osoby, które nie rozumieją filozofii układania puzzli, kto je wymyślił i w ogóle po co one powstały, bo przecież zajmują dużo miejsca na półkach, gubią się ich elementy i po co je składać pół dnia, jak zaraz potem trzeba je sprzątnąć, bo zajmują miejsce, to przeczytajcie poniższe argumenty przemawiające ZA układaniem puzzli przez dzieci.

1. Układanie puzzli rozwija umiejętności przestrzenne dzieci w wieku 4,5 roku, które już od drugiego roku życia układały pierwsze proste układanki przynajmniej 6 razy w tygodniu.

2. Dzieci układające puzzle mają lepsze wyniki w matematyce w późniejszym wieku, lepiej analizują kształty, a co za tym idzie lepiej rozwijają się w przedmiotach ścisłych.

3. Puzzle wspomagają naukę cierpliwości, dążenia do celu czy rozwiązywania problemów, a na końcu (po ułożeniu puzzli) również poczucie satysfakcji z pracy wykonanej do końca. 

4. Wspomagają rozwój motoryki małej i pamięci.

drewniane puzzle dla dzieci wpływ puzzli na rozwój dziecka

Obecnie można znaleźć w sklepach tych stacjonarnych i internetowych oraz w księgarniach masę, różnego rodzaju puzzli. Każdy rodzić i każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Są tam m.in. puzzle drewniane, puzzle piankowe, puzzle do malowania, puzzle 3D, puzzle dwustronne, puzzle kuliste, puzzle personalizowane (czyli z waszym zdjęciem), puzzle małe, duże i wielkie, a jeśli nie ma takich jakie chcecie to zawsze puzzle możecie zrobić samodzielnie

A jakie jest Wasze podejście do układania puzzli? 

...