pytanie zadane 7 kwietnia 2019 w Filmy i seriale przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 kwietnia 2019 przez użytkownika

Kto z nas nie zna Pinokia, drewnianego chłopca, któremu rósł nos gdy kłamał. Chyba wszyscy kojarzą tę postać z bajki Carla Collodi'ego. Choć ten autor napisał wiele bajek i opowiadań, to jednak najbardziej jest on kojarzony właśnie z Pinokiem. Powieść tę napisał w 1880 roku i początkowo nosiła ona tytuł "Historie marionetki", zwanej także "Przygody Pinokia" (Le avventure di Pinocchio). 

pinokio okładka książki

W bajce Pinokio powstaje z kawałka drewna, które rzeźbi lalkarz Dżepetto. Lalkarz był stary i samotny i zawsze marzył o synu, dlatego z kawałka magicznego drewna zrobił lalkę. Lalka ta ożyła, ruszała się i mówiła. Dżepetto bardzo się ucieszył z tego powodu, ale Pinokio był leniwym i niegrzecznym chłopcem. Potem spotyka go wiele przygód oraz osób, dzięki którym Pinokio zaczyna rozumieć o co w życiu chodzi i jakim należy być dla innych. Za taką przemianę, drewniany pajac zmienia się w prawdziwego chłopca. 

Na podstawie powieści Pinokio powstało też wiele innych wersji tej bajki. Są to m.in.:

- "Pinokio w kosmosie" - bajka belgijsko-amerykańska z 1965 roku
- "Pinocio" - serial japoński w wersji anime z 1972 roku
- "Pinokio" - bajka brytyjska z 1996 roku
- "Pinokio, przygoda w przyszłości" - film francusko-niemiecko-hiszpańsko-kanadyjski z 2004 roku, gdzie Pinokio jest robotem, a Dżepetto konstruktorem
- "Pinokio-opowieść o chłopcu z drewna" - film fantasy włosko-brytyjski z 2008 roku. 

Tak jak wiele powstało wersji bajki o Pinokiu, tak też różni pisarze, artyści na całym świecie tworzyli postacie podobne do Pinokia. Do takich należą:

1. Otto Julius Bierbaum, niemiecki poeta i prozaik, który lalkę wzorowaną na Pinokiu umieścił w powieści "Zäpfel Kerns Abenteuer"

2. Aleksiej Tołstoj, rosyjski pisarz, który stworzył postać podobną do Pinokia i nadał jej imię Buratino w "Złoty kluczyk, czyli niezwykłe przygody pajacyka Buratino", którą to książkę wydał w 1936 roku

Ciekawostki:

- Carlo Collodi właściwie nazywa się Lorenzini. Pseudonim Collodi pochodzi od nazwy miasteczka we Włoszech, gdzie urodziła się jego matka.

...