pytanie zadane 5 kwietnia 2019 w Fauna i flora przez użytkownika
otagowane ponownie 27 lutego 2020 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 5 kwietnia 2019 przez użytkownika
edycja 12 listopada 2023 przez użytkownika

Łąki antysmogowe, jak sama nazwa wskazuje to łąki i zielone przestrzenie, których zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń i poprawa jakości powietrza. Takie łąki antysmogowe, wraz z antysmogowymi budynkami czy chodnikami powstają w wielkich miastach polskich, gdzie smogu jest bardzo dużo. Obecnie znajdują się one w Krakowie, Białymstoku i Warszawie. 

łąka antysmogowa

By wspomagać walkę ze smogiem sadzi się drzewa, ale również specjalne odmiany roślin, które pomogą ludziom zmniejszyć ilość smogu. Prócz tego, że np. kwiaty antysmogowe takie będą wyłapywały zanieczyszczenia, są one też schronieniem dla wielu gatunków zwierząt i owadów. Do kwiatów antysmogowych zalicza się m.in: 
- dziewannę wielokwiatową, która ma szorstkie i lepkie liście,
- żmijowiec zwyczajny, który jest bardzo odporny na susze,
- marchew zwyczajna, która jest miododajna.

Rośliny jakie są sadzone na łąkach antysmogowych to np. takie rodzaje jak te sadzone na pasach ruchu oddzielające od siebie szosy. Takie rośliny wyłapują m.in. spaliny samochodowe i pyły. Łąki antysmogowe co ciekawe nie zawsze są sadzone z dala od szos, a tuż przy nich - przy autostradach, drogach ekspresowych, drogach wiejskich i miejskich, ale również na ronda czy do miejskich parków. 

Rośliny łąkowe posiadają bogatszy system korzeniowy niż trawa , dlatego można podlewać je tylko w czasie wielkiej suszy. Łąk kwietnych nie podlewa się specjalnie, wystarczy im woda z opadów deszczu. 


Takie łąki, a właściwie drzewa, można spotkać też m.in. w Niemczech, gdzie na autostradach są poczwórne pasy drzewostanów. W Wielkiej Brytanii sadzi się trawniki, lecz w naszym klimacie nie wyglądałyby one tak jak tam. 

komentarz 2 grudnia 2019 przez użytkownika Gość
U mnie w mieście posadzili taka łąkę w centrum. Wygląda jak zwykły zaniedbany niekoszony trawnik. A do niedawno uznano by coś takiego jako przykład niedbalstwa o ten skrawek zieleni. A jednak jak widać pełni on bardzo pozytywną role w środowisku naturalnym. Ludzie to jednak lubią odkrywać amerykę na nowo ;)
komentarz 21 stycznia 2020 przez użytkownika Gość
Coś mi się wydaje że takie łąki nie dość że nie trzeba ich tak często kosic jak trawniki, to jeszcze mniej(albo w ogóle) nie trzeba podlewać.
komentarz 11 lutego 2020 przez użytkownika Gość
Na tych łąkach powinny sadzić rośliny które nawet w zimę nie zrzucają liści i są zawsze zielone. Wtedy te łąki filtrowaly by powietrze w mieście cały czas.
komentarz 24 listopada 2020 przez użytkownika Gość

Tylko szkoda że te łąki antysmogowe nie działają wtedy kiedy są naprawdę potrzebne, czyli w zimę. W lato przecież nie ma aż tak dużego smogu jak zimą.

komentarz 16 grudnia 2020 przez użytkownika Gość

Te ląki to powinni robić z bluszczu pospolitego gdzie roslina ma liscie przez caly rok, nawet w zime gdzie najbardziej potrzeba filtfowac smog. Tak to wyglada w waszym innym artykule:

Łąka z bluszczu

Ladnie by to wygladlo w zime.

komentarz 30 lipca 2021 przez użytkownika

Łąki antysmogowe kosi się niezwykle rzadko, bo wystarczy raz, góra dwa razy do roku. Najlepiej na koniec sezonu, czyli na jesieni. Po koszeniu należy zgrabić, usunąć pozostałe części roślin. Jeśli łąki kwietnej nie skosisz to będzie ona stanowiła idealne miejsce do schronienia w czasie zimy. 

...