Łąki antysmogowe, jak sama nazwa wskazuje to łąki i zielone przestrzenie, których zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń i poprawa jakości powietrza. Takie łąki antysmogowe, wraz z antysmogowymi budynkami czy chodnikami powstają w wielkich miastach polskich, gdzie smogu jest bardzo dużo. Obecnie znajdują się one w Krakowie, Białymstoku i Warszawie.

By wspomagać walkę ze smogiem sadzi się drzewa, ale również specjalne odmiany roślin, które pomogą ludziom zmniejszyć ilość smogu. Prócz tego, że np. kwiaty antysmogowe takie będą wyłapywały zanieczyszczenia, są one też schronieniem dla wielu gatunków zwierząt i owadów. Do kwiatów antysmogowych zalicza się m.in:
- dziewannę wielokwiatową, która ma szorstkie i lepkie liście,
- żmijowiec zwyczajny, który jest bardzo odporny na susze,
- marchew zwyczajna, która jest miododajna.
Rośliny jakie są sadzone na łąkach antysmogowych to np. takie rodzaje jak te sadzone na pasach ruchu oddzielające od siebie szosy. Takie rośliny wyłapują m.in. spaliny samochodowe i pyły. Łąki antysmogowe co ciekawe nie zawsze są sadzone z dala od szos, a tuż przy nich - przy autostradach, drogach ekspresowych, drogach wiejskich i miejskich, ale również na ronda czy do miejskich parków.
Rośliny łąkowe posiadają bogatszy system korzeniowy niż trawa , dlatego można podlewać je tylko w czasie wielkiej suszy. Łąk kwietnych nie podlewa się specjalnie, wystarczy im woda z opadów deszczu.
Takie łąki, a właściwie drzewa, można spotkać też m.in. w Niemczech, gdzie na autostradach są poczwórne pasy drzewostanów. W Wielkiej Brytanii sadzi się trawniki, lecz w naszym klimacie nie wyglądałyby one tak jak tam.