pytanie zadane 1 kwietnia 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 1 kwietnia 2019 przez użytkownika

Miejscowość Å znajduje się w Norwegii, a dokładniej na Lofotach, czyli na archipelagu norweskim na wyspie Moskenesøya. Ponieważ w Norwegii jest jeszcze kilka miejsc o tej nazwie, to na tę mówi się często Å na Lofotach. Å po norwesku oznacza rzeczkę, strumyk. 

lofoty miejscowość A

Miejscowość ta bywa często nazywana najpiękniejszym miejscem w całej Norwegii, dlatego też w sezonie zjeżdża się tu mnóstwo turystów. 

Jest to norweska wioska rybacka, gdzie mieszkańcy prócz łowienia ryb zajmują się też sztokfiszem, czyli suszeniem ryb na żerdziach (najczęściej są to dorsze). Norwegowie jedzą takie ryby tylko na Boże Narodzenie. W tej wsi znajdują się też dwa muzea związane z rybołówstwem i jego historia na tych terenach oraz muzeum sztokfisza. W tym drugim można zwiedzać je z przewodnikiem, który zna takie języki jak: norweski, angielski, francuski, włoski i niemiecki. W muzeach prócz historii i tego jak przygotowuje się dorsze do suszenia i jak się je je, można też obejrzeć film, który powstał na podstawie powieści Edgara Allana Poe "W bezdeni Maelströmu", opowiadający o silny prądzie na zachodnim krańcu Lofotów. 

Ciekawostki: 

- W miejscowości tej rozpoczyna się trasa europejska E10, która ma 880 km,

- Każdego roku podczas połowu dorszy, a dzieje się to również w czasie ferii zimowych, dzieci przychodzą do muzeum sztokfisza i ... wyrywają dorszom języki. Dodatkowo dostają za to pieniądze od rybaków. Prócz tego wybierają jeszcze z ich wnętrzności ikrę oraz wątrobę, z której robi się później tran. Wszystkie te "podroby" są dla dzieci przysmakiem. 

- Skrzynki na listy znajdują się tu w jednym miejscu (w końcu to wieś i u nas też tak jest lub było) i każda z nich jest ręcznie malowana przez swojego właściciela.

...