pytanie zadane 1 kwietnia 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 1 kwietnia 2019 przez użytkownika

Wyspy Markizy znajdują się na Oceanie Spokojnym i należą do Polinezji Francuskiej. Niedaleko znajdują się też Hawaje. Składają się one z sześciu zamieszkanych i dziewięciu niezamieszkanych mniejszych wysp. Nazwę zawdzięczają one Markizowi de Mendoza, który był wicekrólem Peru w roku 1595. Wyspy odkryli Hiszpanie. Od roku 1842 wyspy są częścią kolonii francuskiej. Choć językiem administracyjnym jest francuski, to rdzenni jego mieszkańcy posługują się językiem polinezyjskim markiskim. 

Wyspy jakie należą do archipelagu Markizów (pierwsze sześć wysp to wyspy zamieszkane) to:

1. Nuku Hiva
Jest to zarówno największa wyspa, jak i główna wyspa całego archipelagu o powierzchni 387 km2. Głównym miastem w nim jest Taiohae, gdzie mieszka około 1900 mieszkańców. Na wyspie znajduje się płaskowyż Tovi'i oraz wzniesienie Tekao mające 1224 m n.p.m.

nuva hiva markizy

2. Hiva Oa
Ma powierzchnię 316 km2, a jej głównym miastem jest Atuona. W mieście tym znajduje się muzeum Paula Gauguin'a - francuskiego malarza, który żył na tej wyspie i tam też zmarł. Na wyspowym cmentarzu prócz jego szczątków leżą jeszcze szczątki Jacques'a Brel'a - francuskiego piosenkarza i poety. Najwyższym wzniesieniem wyspy jest Temetiu mające wysokość 1213 m n.p.m., ze szczytem o takiej samej nazwie jak wyspa. 

3. Ua Pou
Znajduje się tu port Hakahau, a wyspę zamieszkuje ponad 2200 mieszkańców. Najwyższe wzniesienie stanowi góra Oave mająca 1230 m wysokości n.p.m. 

4. Fatu Hiva (dawna Isla Magdalena)
Stolicą wyspy jest Hanavave. Na wyspie tej mieszka 584 mieszkańców. Najwyższe wzniesienie stanowi Mount Touaouoho mające 1125 m n.p.m. 

5. Ua Huka
Mieszka na niej około 570 osób. Wyspę stanowi właściwie wulkan, który ma ponad 2 miliony lat. Najwyższym wzniesieniem jest góra Hitikau mająca 857 m n.p.m.

6. Tahuata
Mieszka na niej ponad 680 mieszkańców. Najwyższe wzniesienie stanowi Pahio o wysokości 1050 m n.p.m. Główną miejscowością wyspy jest Vaitahu

7. Eiao 
Niezamieszkana. Odkrył ją Joseph Ingraham w 1791 roku. On nazwał ją Wyspą Knoxa. Nazwa wyspy zmieniała się jeszcze trzykrotnie na: Masse, Fremantle i Robert. 

8. Moho Tani (Motane)
Niezamieszkana. Razem z wyspą Terihi tworzy rezerwat przyrody Montane. 

9. Terihi
Niezamieszkana. Razem z wyspą Moho Tani tworzy rezerwat przyrody Montane.

10. Hatutu (Hatuta'a)
Niezamieszkana. Wyspa górzysta, której najwyższe wzniesienie sięga 428 m n.p.m. Stanowi ona rezerwat przyrody dla głuptaka niebieskonogiego, który w tym rejonie łowi pożywienie.

głuptak niebieskonogi

11. Fatu Huku
Niezamieszkana. Znajduje się na niej płaskowyż o wysokości 351 m n.p.m. Płaskowyż zbudowany jest ze skał koralowych.

12. Motu Oa (Długa Skała)
Niezamieszkana. Ma powierzchnię 0,3 km2

13. Motu Iti (Hatu Iti)
Niezamieszkana. Ma wulkaniczne pochodzenie i obecnie gniazdują tu liczne gatunki ptaków.

14. Motu One (Piaszczysta Wyspa)
Niezamieszkana. Składa się z dwóch malutkich wysepek wystających trochę ponad poziom oceanu. Rosną tu krzewy i trawy, a z wyspy korzystają żółwie i ptaki morskie. Wyspę odkrył David Porter i nazwał ją Lincoln Island. Potem nazwano ją Sand Island. Wyspa obecnie stanowi rezerwat przyrody.

15. Motu Nao
Niezamieszkana. Najmniejsza z wysp, mająca powierzchnię 0,01 km2. Najwyższe wzniesienie stanowi Rocher Thomasset, który ma wysokość 4 m n.p.m. 

...