pytanie zadane 1 kwietnia 2019 w Muzyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 1 kwietnia 2019 przez użytkownika

Piosenkę "Over the Rainbow" lub "Somewhere over the Rainbow" wykonywało wielu artystów. Stała się ona popularna po emisji filmu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz", który po raz pierwszy pokazano na dużym ekranie w 1939 roku. Wówczas piosenkę tę zaśpiewała Judy Garland, która zagrał również główną rolę w tym filmie, a mianowicie rolę Dorotki. Poniżej kadr z filmu, gdzie Garland wykonuje właśnie tę piosenkę:

Piosenka opowiada o ucieczce z chaotycznego świata do świata lepszego, znajdującego się ponad tęczą. Dziewczynka wierzy, że gdzieś znajdują się drzwi do lepszego świata, bez problemów. 

Melancholijna w oryginale piosenka, została przez wielu artystów przerabiana na bardziej skoczną, pogodną muzykę. Jednym z artystów muzyków, który ukazał ją w barwnym krajobrazie Hawajów jest Israel Kamakawiwo'ole, urodzony Hawajczyk, nazywany też Łagodnym Olbrzymem, który zmarł w 1997 roku z powodu pośrednio swojej otyłości (ważył 343 kg). Poniżej piosenka w jego wykonaniu, która jest najbardziej znaną, nieco przerobioną wersją oryginału. 

Poza nim piosenkę wykonywali jeszcze tacy artyści jak: Frank Sinatra, Ray Charles, Les Paul, Eric Clapton, Jimmy Scott, Norah Jones, Queen, Celine Dion, Guns N' Roses, Eva Cassidy, Bob Marley, Jo Stafford czy Doris Day. 
Piosenkę "Over the Rainbow" można też usłyszeć w wielu filmach i serialach, jak np.:

- "Joe Black",
- "50 pierwszych randek",
- "Masz wiadomość", 
- "Szukając siebie",
- "Listy do M."

...