seohost
pytanie zadane 29 marca 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 29 marca 2019 przez użytkownika

Zadaniem pazia było służenie najczęściej królowi, ale też cesarzowi, księciu, magnatowi lub rycerzowi. Paź, który służył rycerzowi często też przyuczał się do pełnienia funkcji giermka w przyszłości. 

Giermek prócz pomocy rycerzowi szkolił się też w służbie wojskowej (przygotowywał się do stanu rycerskiego). Uczył się ponadto jazdy konno, walki bronią białą, obsługi łuku czy kuszy, towarzyszyli tez swojemu rycerzowi w walce. Jeśli giermek dobrze się sprawował i na swoim koncie miał szczególne zasługi mógł nawet zdobyć tytuł rycerza. Najbardziej znany giermek to Sancho Pansa (służył Don Kichotowi). 

Pazia rozróżniano po specyficznej fryzurze, która zresztą znana jest do dziś i często mówi się, że ktoś jest ostrzyżony "na pazia". Paziem zazwyczaj byli chłopcy pochodzący ze szlacheckiego rodu. Służyli oni również na zamkach czy dworach, gdzie stanowili osobisty personel członków arystokracji. 

W obecnych czasach pazia nazywa się czeladnikiem lokaja i wykonują lekkie prace domowe, a ubrani są w specjalne uniformy zwane liberiami. 

...