pytanie zadane 27 marca 2019 w Filmy i seriale przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 27 marca 2019 przez użytkownika

Film opowiadający o życiu Michaliny Wisłockiej nosi tytuł "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej". Przedstawione jest w nim życie prywatne Wisłockiej (w roli głównej Magdalena Boczarska), ale przede wszystkim jej walkę o wydanie pierwszej w Polsce czasów PRL-u książki o życiu seksualnym. W Polsce film miał premierę w 2017 roku. Zwiastun poniżej:

Film ten jest oparty na książce "Sztuka kochania" wydanej w 1978 roku, która wówczas stała się bestsellerem i sprzedano ją w ponad 7 milionach egzemplarzy. 

Michalina Anna Wisłocka urodziła się w 1921 roku, zmarła zaś w 2005 roku (powikłania po zawale serca) przeżywszy 84 lata. Była ona lekarką o specjalizacjach:

- ginekolog,
- endokrynolog,
- cytolog,
- seksuolog.

Michalina urodziła się w Łodzi, a w momencie rozpoczęcia II wojny światowej została z rodzicami i dwoma braćmi, przesiedlona do Krakowa. Jej rodzice potem wyjechali do wsi Narama, a ona do swojego męża Stanisława Wisłockiego do Krakowa (męża poznała w szkole mając 12 lat). Jej mąż był chemikiem i zdradzał Michalinę jeszcze jak oboje byli razem w narzeczeństwie. Prócz tego, że żyła ona z mężem, żyła też z przyjaciółką z dzieciństwa - Wandą, czyli wszyscy żyli w trójkącie. Taki układ zaproponowała sama Michalina widząc, że jedna kobieta mężowi nie wystarcza i też nie chcąc stracić przyjaciółki ani męża.  Z tego partnerstwa narodziło się dwoje dzieci:

- dziewczynka, córka Michaliny i Stanisława o imieniu Krystyna (z męża Bielewicz). Skończyła Akademię Sztuk Pięknych a potem Akademię Medyczną i pracowała w szpitalu jako szefowa laboratorium; ma męża Andrzeja i trójkę dzieci,


- chłopiec, syn Stanisława i Wandy o imieniu Krzysztof, który już nie żyje. Był sparaliżowany po zawale tętnicy szyjnej i śmierci połowy mózgu, poruszał się na wózku inwalidzkim. 

...