pytanie zadane 25 marca 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 25 marca 2019 przez użytkownika

Stary Świat lub Stary Kontynent to określenie skierowane do takich kontynentów jak Europa, Azja i Afryka. Mówi się tak ponieważ te kontynenty znane były ludziom już od czasów starożytnych, gdzie się o nich mówiło i słyszało od innych, przekazując informację o tych terenach innym. Określało się też te kontynenty Starym Światem, do czasu, gdy została odkryta Ameryka, którą nazwano Nowym Światem. 

Do Nowego Świata zalicza się więc obie Ameryki oraz Australię i Oceanię. Dokładnie są to:

- Ameryka Północna,
- Ameryka Południowa,
- Ameryka Środkowa,
- Australia,
- Oceania. 

Warto dodać, że największy ląd jaki znajduje się na Ziemi, czyli Eurazja zalicza się właśnie do Starego Świata. Do tego dochodzi, jak już wspomniałam, Afryka oraz wszystkie otaczające to kontynenty wyspy i wysepki. Nazwy tych trzech kontynentów nadali starożytni Grecy. Poza tym te rejony były pierwsze zaludnione i żyło wówczas na nich 96% ludności całej Ziemi (dziś jest to około 85%). 

komentarz 24 maja 2020 przez użytkownika Gość
No i potem nowy świat (przynajmniej jego część) prześcignęła stary świat w rozwoju gospodarczym. Co pokazuje że odpowiednią organizacja i dobre zarządzanie ma największy wpływ na rozwój cywilizacji. A nie jak ta cywilizacja długo istnieje i gdzie?
...