seohost
pytanie zadane 22 marca 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 22 marca 2019 przez użytkownika

Wytłaczanka po jajkach może nam służyć jeszcze długo po tym jak te jajka użyjemy. Kiedyś pokazywałam jak zrobić z nich separator do skarpetek dziecięcych, a dziś taki pomysł będzie. Puste pudełko może się bardzo przydać w matematyce.

Z tą wytłaczanką nie musimy w zasadzie nic robić, gdyż będzie służyła nam jako pudełko, jako baza. Poza nią potrzebujemy kartki papieru, na której zrobimy kwadraciki, napiszemy cyferki i narysujemy kropki. Do każdego zadania przygotowujemy prostokąty 5 kwadratów na 2 kwadraty. 

1 - W pierwszym przykładzie kwadraty dowolnie kolorujemy, ale kolorami podstawowymi, czyli zielony, niebieski, żółty i czerwony. Robimy dwa takie zestawy, z czego jeden przecinamy. Zadaniem dziecka jest ułożenie kolorów tak jak na wzorze. 

układanie sekwencji kwadratów wg wzoru

2 - Teraz w kwadratach rysujemy kropki mazakiem. Zadaniem dziecka jest policzenie ile kropek jest w danym kwadracie i ułożenie po tyle samo w każdej przegródce wytłaczanki filcowych kuleczek. Oczywiście mogą to być np. kulki płatki do mleka, cukierki czy koraliki. Wszystko zależy od Was. 

układanie kuleczek wg wzoru

3 - Na prostokątnym wzorze piszemy cyfry w kolejności lub nie po kolei. Zadaniem dziecka jest ułożenie wg wzoru cyferek papierowych. 

układanie cyferek wg wzoru

Takich tablic ze wzorami możecie wykonać dużo więcej. Wszystko zależy od Waszych i dziecka możliwości, chęci i wyobraźni. 

...