seohost
pytanie zadane 22 marca 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 22 marca 2019 przez użytkownika

Wytłaczanka po jajkach może nam służyć jeszcze długo po tym jak te jajka użyjemy. Puste pudełka po jajkach można wykorzystać ponownie, dzięki czemu dokonujemy niejako ich  recyklingu. Kiedyś pokazywałam jak zrobić z nich separator do skarpetek dziecięcych, a dziś taki pomysł będzie. Puste pudełko może się bardzo przydać w matematyce.

Z tą wytłaczanką nie musimy w zasadzie nic robić, gdyż będzie służyła nam jako pudełko, jako baza. Poza nią potrzebujemy kartki papieru, na której zrobimy kwadraciki, napiszemy cyferki i narysujemy kropki. Do każdego zadania przygotowujemy prostokąty 5 kwadratów na 2 kwadraty. 

1 - W pierwszym przykładzie kwadraty dowolnie kolorujemy, ale kolorami podstawowymi, czyli zielony, niebieski, żółty i czerwony. Robimy dwa takie zestawy, z czego jeden przecinamy. Zadaniem dziecka jest ułożenie kolorów tak jak na wzorze. 

układanie sekwencji kwadratów wg wzoru

2 - Teraz w kwadratach rysujemy kropki mazakiem. Zadaniem dziecka jest policzenie ile kropek jest w danym kwadracie i ułożenie po tyle samo w każdej przegródce wytłaczanki filcowych kuleczek. Oczywiście mogą to być np. kulki płatki do mleka, cukierki czy koraliki. Wszystko zależy od Was. 

układanie kuleczek wg wzoru

3 - Na prostokątnym wzorze piszemy cyfry w kolejności lub nie po kolei. Zadaniem dziecka jest ułożenie wg wzoru cyferek papierowych. 

układanie cyferek wg wzoru

Takich tablic ze wzorami możecie wykonać dużo więcej. Wszystko zależy od Waszych i dziecka możliwości, chęci i wyobraźni. 

...