pytanie zadane 19 marca 2019 w Filmy i seriale przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 marca 2019 przez użytkownika

Muminki stworzyła fińska pisarka Tove Marika Jansson. Prócz tego, że była ona pisarką (pisała w języku szwedzkim) to była też malarką, ilustratorką oraz tworzyła komiksy. 

Tove pochodziła z rodziny, w której matka była projektantką znaczków pocztowych i ilustratorką, a ojciec rzeźbiarzem. Rodzice, prócz Tove, mieli jeszcze dwóch synów: Per Olov'a, który był fotografem i Lars'a, który był pisarzem i rysownikiem. Po studiach w Paryżu, osiedliła się z graficzką Tuulikki Pietila - swoją partnerką, na wyspie Klovaharun z Zatoce Fińskiej, gdzie mieszkały w drewnianym domku przez około 30 lat. 

dolina muminków

Na pomysł stworzenia Muminków wpadła po napisaniu książki "Małe trolle i duża powódź" w 1939 roku. W przeciwieństwie do niej, druga książka "Kometa nad Doliną Muminków" wydana w 1946 roku, stała się hitem na skalę światową. Książki o nich zostały przetłumaczone na 34 języki. Książki o przygodach Muminków to:

1. Małe trolle i duża powódź - gdzie powstała postać Muminka
2. Kometa nad Doliną Muminków - pojawia się Włóczykij, Panna Migotka, Paszczak i Piżmowiec
3. W Dolinie Muminków - pojawia się Buka
4. Pamiętniki Tatusia Muminka - pojawia się Mała Mi i Mimbla
5. Lato Muminków - pojawiają się Homek i Bufka
6. Zima Muminków - pojawia się Too-tiki i Przodek
7. Opowiadania z Doliny Muminków - pierwszy raz pojawia się Gapsa
8. Tatuś Muminka i morze 
9. Dolina Muminków w listopadzie 

Tove Jansson ilustrowała również postacie do takich książek jak Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz Alicja w Krainie Czarów

Twórczość Tove Jansson została tak doceniona, że jej prace oraz cała twórczość znalazły się w Tampere w Muzeum Muminków, stworzonego w 2016 roku specjalnie na ich cześć. Prócz książek, obrazów, rzeźb związanych z Muminkami znajduje się tu również makieta domu Muminków mającego pięć pięter. Jeśli dla kogoś makieta domu to za mało, może wejść do domu Muminków. Znajduje się on w Naantali, a dokładniej na wyspie Kailo, gdzie został utworzony w 1993 roku park rozrywki Świat Muminków (Muumimaailma). 

komentarz 28 lutego 2020 przez użytkownika Gość
Aaa to dlatego sceneria muminków to raczej zima. W końcu jak autorka pochodzi z Finlandii, to wszystko jasne.
komentarz 20 czerwca 2021 przez użytkownika Gość
świetna bajka, puszczam teraz swoim dzieciom, bo oczywiście w tv jej nie uświadczymy, wolą puszczać jakieś dziadostwo komputerowe, gdzie tylko się biją lub rozbijają.
...