pytanie zadane 18 marca 2019 w Geografia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 marca 2019 przez użytkownika

Wyspy Bahamy leżą na Oceanie Atlantyckim niedaleko Kuby, Florydy na terenie Ameryki Północnej. Ponieważ wysp jest wiele (700 większych, z których tylko 26 jest zamieszkanych i ponad 2000 mniejszych niezamieszkanych wysepek), to całość nazywana jest archipelagiem wysp Bahama. Wyspy te są raczej płaskie, a najwyższe wzniesienie ma 63 m n.p.m. i jest to Mount Alvernia. Bahamy często są nawiedzane przez huragany (ostatni w 2017 roku - Irma) i burze tropikalne. 

Wyspy Bahamy zostały zbudowane z wapieni koralowych i otaczają je rafy koralowe, które rozrastają się do dnia dzisiejszego. Powstało tu takie jezioro Killarney oraz kilka potoków i strumieni. Na wyspach rosną drzewa liściaste i iglaste (palmy, sosna karaibska, bananowce, mahonie), rośliny namorzynowe i epifity. Wśród zwierząt żyją tu żółwie, jaszczurki i kraby oraz ptaki (flamingi, kolibry). W 1492 roku wyspy te odkrył Krzysztof Kolumb. 

Jeżeli chodzi o wyspy jakie wchodzą w skład Bahamów to jest bardzo dużo. Natomiast największymi z nich są:

1. Andros (Andros Island)
Największa z archipelagu, która składa się z kilku wysepek. Mieszka na niej 7,7 tysiąca mieszkańców. Miejsce to znane jest z trzeciej pod względem długości rafy koralowej na świecie, która ma długość 225 km. 

2. Wielkie Abaco (Great Abaco Island)
Mieszka na niej ponad 14 000 ludzi, którzy utrzymują się z turystyki, ale również z uprawy drzew owocowych i rybołówstwa. 

3. Inagua
 Składa się z dwóch wysp: Wielka Inagua i Mała Inagua. Na Wielkiej Inagu'i znajduje się:
East Hill - najwyższy punkt wyspy, mający 33 m n.p.m.,
- Lake Windsor (znane też jako Lake Rosa) - jezioro zajmujące 1/4 powierzchni wyspy.

Na tej wyspie mieszka około 1000 mieszkańców. Większość z nich mieszka w Matthew Town stolicy wyspy, gdzie znajduje się również jedyny port i lotnisko. Miasto słynie z produkcji soli morskiej. 

Na Małej Inagu'i nie mieszka nikt. Jest to teren rezerwatu przyrody Land and Sea Park i można tu spotkać licznie występujące iguany. 

4. Wielka Bahama (Grand Bahama)
Znajdują się tu liczne parki narodowe, a turyści odwiedzający tą wyspę mają okazję ponurkować w czystych wodach. Głównym miastem jest Freeport, gdzie znajduje się rafineria ropy naftowej, port morski, cementownia, port lotniczy oraz stocznia. 

5. Long Island
Przez wyspę przebiega geograficzny zwrotnik Raka - równoleżnik. Zanim wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba nazywała się Yuma. Tak nazwali ją pierwotni mieszkańcy, czyli Arawakowie. Kolumb nazwał ją Fernandina, a dopiero później przeobraziła się Długą Wyspę. Na tej wyspie są zarówno skaliste klify z jaskiniami, jak i piaszczyste plaże. Mieszka na niej około 3000 osób. 

6. Eleuthera
Jest to bardzo wąska wyspa, której szerokość wynosi zaledwie 1-2 km na całej swojej długości. Mieszka na niej około 8000 osób. Głównym miastem jest Rock Sound

7. Cat Island
Wyspa znana jest głównie z Mount Alvernia, czyli z najwyższego punktu całego archipelagu wysp Bahamy, który ma 63 m n.p.m. Na wzniesieniu znajduje się klasztor "Pustelnia". Nazwa wyspy wzięła się od dużej populacji kotów na wyspie lub od nazwiska pirata Arthura Catta. Mieszkańcy zajmują się turystyką oraz pracują na plantacji bawełny. Mieszka tu ponad 1600 mieszkańców. 

8. New Providence
Jest to najbardziej zaludniona wyspa Bahamów, na której mieszka ponad 240 000 ludzi, co stanowi 2/3 mieszkańców całego archipelagu. Mieszkańcy ci żyją z turystki, rybołówstwa, rolnictwa (uprawiają pomidory, drzewa owocowe, banany, ananasy, palmy kokosowe i agawy sizalowe). Głównym miastem wyspy jest Nassau, gdzie znajduje się port lotniczy i morski. Miasto jest też połączone mostem z wysepką Paradise Island, na której znajdują się hotele i oceanarium, gdzie można pływać z delfinami. 

Ciekawostka - Wiele promów pływających po Bałtyku jest zarejestrowana właśnie w Nassau, gdzie pływają one pod ichniejszą flagą w związku z niskimi podatkami. 

9. San Salvador (Watling Island)
Do roku 1925 używano nazwy Watling Island na określenie właśnie tej wyspy. Prawdopodobnie była to pierwsza wyspa, do której dopłynął Krzysztof Kolumb. 

10. Harbour Island
Mieszka na niej ponad 1700 mieszkańców. Głównym miastem wyspy jest Dunmore Town. Miejsce to znane jest z różowych plaż, który to kolor zawdzięczają otwornicom - mikroorganizmom z czerwono-różową skorupką. 

...