pytanie zadane 18 marca 2019 w Sport przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 18 marca 2019 przez użytkownika

Wszystkie te dyscypliny sportowe zaliczane są do gimnastyki i są jej odmianami, która to znana była już w starożytnej Grecji. Samo słowo gimnastyka, pochodzi od greckiego słowa gymnos, co oznacza obnażony, nagi. W taki właśnie sposób ćwiczyli niegdyś Grecy. W Europie gimnastyka narodziła się dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku w Szwecji i w Niemczech. 

Wśród dyscyplin gimnastycznych można wyróżnić:

I. Olimpijskie

1. Gimnastyka sportowa, którą stworzył w Europie Friedrich Ludwig Jahn. Wprowadził ona m.in. takie ćwiczenia jak: pompki,  brzuszki, podciąganie się na drążku czy dipy (kalistenika - ćwiczenia siłowe wykonywane za pomocą własnego ciała).
W gimnastyce sportowej ćwiczenia są wykonywane za pomocą różnych urządzeń i trwają zwykle do 90 sekund. Ćwiczenia te są różne w zależności od płci:

- kobiety wykonują 4 ćwiczenia - skok przez stół gimnastyczny (skok przez konia), poręcze asymetryczne, równoważnia i ćwiczenia wolne,

- mężczyźni wykonują 6 ćwiczeń - ćwiczenia wolne, koń z łękami, kółka, skok, poręcze, drążek.

2. Gimnastyka artystyczna (zwana też gimnastyką rytmiczną), którą stworzył Johann Friedrich GutsMuths. Są to ćwiczenia akrobatyczno-gimnastyczno-taneczne, do których używa się takich przedmiotów jak np. piłki, wstążki, obręcze, skakanki, maczugi. W tym rodzaju sportu widziane są raczej dziewczęta, zwykle w wieku 4-24 lata, podzielone one są wiekowo na:

- juniorki - do lat 16,
- seniorki - od lat 16.

Podczas trwania konkurencji na zawodach, dziewczęta występują grupowo lub indywidualnie. Mężczyźni widziani są w tej dyscyplinie w Japonii i Rosji, głównie prezentują się ze skakanką lub maczugami. 

3. Skoki na batucie, czyli skoki na trampolinie. Skaczą zarówno kobiety jak i mężczyźni. 

II. Pozostałe

1. Gimnastyka akrobatyczna (zwana też akrobatyką sportową), są to ćwiczenia gimnastyczne o dużym stopniu trudności, prezentowane na trampolinach lub ścieżkach. Ćwiczenia mogą prezentować kobiety, jak i mężczyźni; pokazywane są one indywidualnie, w parach lub grupach. 

2. Gimnastyka estetyczna, która przedstawiana jest w grupach 6-10 osób, najczęściej kobiet. Grupy te przedstawiają układy z podnoszeniami, skokami, falami, swingami, piruetami itp. 

3. Gimnastyka lecznicza (zwana też kinezyterapią), którą stworzył Pehr Henrik Ling. Jej celem jest usunięcie niesprawności fizycznej:

- miejscowej - dotyczy narządu zmienionego chorobowo,
- ogólnej - ćwiczenia ciała nie objęte chorobą np. ogólnokondycyjne, w wodzie, inwalidów. 

4. Aerobik sportowy, dotyczący intensywnej wymiany tlenowej, czyli np. spalanie tłuszczu, step, ćwiczenia z hantlami, rzeźbienie mięśni całego ciała, aerobic-dance, marsz, biegi lekkoatletyczne, pływanie, biegi narciarskie, jazda na rowerze. 

...