pytanie zadane 4 stycznia 2016 w Geografia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 5 stycznia 2016 przez użytkownika

Katar to państwo leżące na Półwyspie Arabskim nad wodami Zatoki Perskiej. Jest to jedno z najmniejszych państw Azji, które powierzchniowo zajmuje 11 586 km2. Katar graniczy drogą lądową tylko z Arabią Saudyjską, a poprzez morze też z Bahrajnem i Iranem. 

Państwo Katar na mapie świata - https://goo.gl/maps/Q7ZhXTMJnTWe3XQs6

Jego terytorium głównie składa się z pustynnych piasków, a miejsca zalesione (pola, sady) zajmują tylko 0,7 % kraju. Półwysep Katar nie posiada również żadnej sieci rzecznej, a wodę pitną pobiera się z otaczającej zatoki, gdzie później się ją odsala w odsalarniach. Państwo Katar jest terytorialnie podzielone na siedem okręgów. W kolejności od największego do najmniejszego pod względem powierzchni jest:

1. Ar-Rajjan
2. Al-Wakra
3. Al-Chaur
4. Asz-Szamal
5. Umm Salal
6. Ad-Da'ajin
7. Doha

Katar jeszcze do niedawna był jednym z uboższych państw na świecie, a obecnie jest jednym z najbogatszych, głównie za sprawą odkrycia tam w 1939 roku złóż ropy naftowej. 


Stolicą Kataru jest miasto Doha leżące na jego wschodnim wybrzeżu. Jest to największe miasto na całym półwyspie. Katar to zarówno księstwo, jaki i emirat, czyli jest ono jednocześnie państwem, w którym monarcha nosi tytuł księcia i zarazem to państwo, w którym rządzi emir, czyli wódź, dowódca czy właśnie książę). Głową państwa Katar jest emir Tamim ibn Hamad Al Sani. 

widok na miasto doha w Katarze

komentarz 24 października 2022 przez użytkownika Gość
No teraz w tym roku ze względów MŚ świata w piłce nożnej dużo ludzi będzie szukać ;)
...