pytanie zadane 16 marca 2019 w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 16 marca 2019 przez użytkownika

Bunt u małych dzieci w wieku 3, 4, 5 lat jest czymś normalnym i nie należy się za bardzo tym martwić, gdyż to etap przejściowy w jego rozwoju. Nie należy jednak wcale nie zwracać uwagi na ten etap, gdyż jest on bardzo ważny. 

Dziecko buntując się odkrywa w sobie swoją osobowość i prawa jakie ma i do czego ma. Dziecko wówczas jest bardzo uparte, bo czują się bezradne, że rodzice nie dają mu wyboru, albo gdy się boją, że coś utracą. My jako rodzice/opiekunowie musimy starać się zrozumieć, co wzbudza u naszego dziecka reakcję buntowania się. Następnie dajmy dziecku jakieś rozwiązanie kompromisowe, dajmy dziecku wybór, po to by czuło, że jego zdanie jest ważne, że się z nim liczymy. Pamiętajmy też, by wytłumaczyć dziecku nasze zdanie i wymagania co do niego i konsekwentnie się tego trzymajmy. 

Kompromisem może być np. to jaką drogą dziecko chce wrócić do domu czy iść do sklepu (często dłuższa droga może być dłuższa zaledwie o 5 minut lub dużo ciekawsza), jakie spodnie chce ubrać (dajmy dziecku dwie pary spodni do wyboru - nie więcej - i pozwólmy ubrać te na które ma ochotę), przed wejściem do sklepu ustalcie zasady, że np. tylko raz na tydzień/miesiąc kupujemy jakąś nową zabawkę. Wówczas dziecko zacznie dostrzegać, że jest traktowane poważnie i będzie nas słuchało, gdy do niego mówimy. 

...