pytanie zadane 16 marca 2019 w Zdrowie i uroda przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 16 marca 2019 przez użytkownika

Siniaki na nogach czy rękach powstałe w skutek uderzenia czy upadku nie są niczym ładnym. Chcemy wręcz by jak najszybciej zniknęły. Same znikną po 7-10 dniach, ale można spróbować pomóc im zniknąć nieco szybciej.

Na siniaka można przyłożyć lód lub mrożonkę z zamrażalnika owiniętą w ściereczkę. Tak trzymamy 10 minut. Przez ten czas obkurczą się naczynia krwionośne i krwawienie w tym miejscu się zmniejszy. 

Innej pomocy na siniaki możemy szukać w surowych warzywach, takich jak:

- cebula - zawiera w sobie związek zwany allinaza, hamujący gromadzeniu się krwi pod skórą; wystarczy przyłożyć cebulę do siniaka na jakieś 10 minut 2 razy dziennie,

- kapusta - która uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki witaminie C i K; przed położeniem jej na siniaka, należy obtłuc jej liście, by puściły sok; do siniaka przykładamy wewnętrzną stronę liścia, owijamy całość gazą i zostawiamy na całą noc.

Jeśli powyższe sposoby się nie sprawdzą to włóżmy torebkę czarnej herbaty do lodówki na 15 minut, po czym przyłóż ją do siniaka na kilka chwil. Tanina występująca w herbacie powinna pomóc, gdyż działa obkurczająco. Uczucie schłodzenia w miejscu siniaka można uzyskać poprzez posmarowanie go pastą do zębów z mentolem. 

...