seohost
pytanie zadane 15 marca 2019 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 15 marca 2019 przez użytkownika

Stół szwedzki to forma tzw. przyjęcia na stojąco. Jest to spotkanie, gdzie znajduje się stół, na którym stoją różne potrawy i każdy z gości nakłada sobie na talerz to co chce. Nie wymaga się przy stole szwedzkim kelnera, podawania menu i noszenia jedzenia do stolika. Jeść można na stojąco. Taką formę serwowania jedzenia można spotkać w hotelach, na firmowych przyjęciach czy biznesowych spotkaniach.  

Często za korzystanie ze stołu szwedzkiego płaci się raz jakąś ustaloną kwotę i je się do woli. Inicjatywa ta pochodzi ze Szwecji, gdzie stół taki określa się mianem stołu kanapkowego

stół szwedzki stół wiejski

Podobno na powstanie zwyczaju stołu szwedzkiego w Polsce miał wpływ ordynat zamojski Jan Sobiepan Zamoyski, który ugościł króla Szwecji Karola X Gustawa właśnie na stojąco. Przygotował on posiłek na stołach przed murami zamku, ale nie postawił przy nich krzeseł. Stąd wzięło się, że stół szwedzki to przyjęcie na stojąco. 

komentarz 6 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy
Ten rodzaj jedzienia gdziekolwiek czy to w hotelu czy na jakiejś konferencji najlepiej mi pasuje. Biorę sobie co chce i kiedy chce, a nie muszę być zdany na kasę i niełaskę kelnerów. No i nie zabierają niedojedzonego jedzenia razem z talerzem.
...